A kismama táplálkozása nem csak a saját egészsége és jó közérzete miatt fontos, de a magzat fejlődése szempontjából is döntő jelentőségű.
Mindazonáltal nem szükséges kettő helyett enni, így a szintén mindkettejük egészségét befolyásoló elhízás is elkerülhető. A legfontosabb szabályokról dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyász szakorvosa beszélt.
Cél a kiegyensúlyozott táplálkozás

A nők gyakran megijednek ettől és emiatt vagy a hízástól való félelmük miatt nem figyelnek eléggé a rendszeres táplálkozásra. Erre a lelkiismeretes szakembernek ajánlatos felfigyelnie és elbeszélgetni erről a kismamával – ismerteti dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyász szakorvosa.
A kismamáknak a rosszulléttől függetlenül meg kell próbálkozniuk a kiegyensúlyozott és vitaminokban gazdag táplálkozással. Erre vonatkozólag érdemes kipróbálni néhány ajánlást a saját és a babájuk egészsége szempontjából.
8 tanács a kiegyensúlyozott táplálkozásért
- Mindenképpen törekedni kell a változatos táplálkozásra, így jó eséllyel minden szükséges tápanyag megjelenik a palettán. A étkezések zömében megjelenhet a kenyér, illetve a gabonák, legalább három-négy adag zöldség és gyümölcs, egészséges fehérjeforrások, mint a húsok, a halak, a tojás és a magvak, és napi szinten a tejtermékek is. Az élelmiszerekből ajánlatos az alacsony zsír- és cukortartalmúakat választani.
- A kismamák a bélmozgás elősegítése érdekében részesítsék előnyben a magas rosttartalmú élelmiszereket, mint például a teljes kiőrlésű gabonákat, tésztákat, a barna rizst, a gyümölcsöket és a zöldségeket. Jó szolgálatot tehet a joghurtba kevert búza- vagy zabkorpa is.
- A várandósoknak biztosnak kell lenniük abban, hogy megfelelő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot tartalmaz a napi étrendjük. A nőgyógyásszal konzultálva hasznos lehet, ha magzatvédő- illetve terhességi vitaminokkal is kiegészítik a táplálkozásukat. A szakember abban is segíthet, hogy a vény nélkül- és a receptre kapható készítmények közül megtalálják a számukra legoptimálisabbat.
- Napi 300-600 mg kalciumbevitel biztosítja a baba és a mama egészségét. A mamáknál szükséges az izom-összehúzódáshoz és az ideg-ingerület vezetéshez, a magzatnál pedig az egészséges csontok, fogak felépüléséhez. Gazdag kalciumforrások az olajos magvak, a mák, a saláta, a szőlő, a füge, a narancs, a citrom és a joghurt. A kávé és a szénsavas üdítők viszont gátolják a felszívódását.
- A vasbevitel is igen fontos az immunrendszer működéséhez, valamint a magzat izomfehérjéinek és az enzimeknek a képzéséhez. A napi 25-30 mg vas pótolható bogyós gyümölcsökkel, brokkolival, barackkal, mákkal, teljes kiőrlésű búzával, tojással, húsokkal.
- A C-vitamin szükséges a vas felszívódásához, a vérképzéshez, és segít leküzdeni a fertőzéseket, ezért a kismamáknak napi 100-500 mg javasolt. Ezért érdemes naponta friss gyümölcsöket, zöldségeket, homoktövist, csipkebogyót, májat fogyasztani.
- A folsav szedését ideális esetben már a fogantatás előtt érdemes elkezdeni, hiszen segít a velőcső-záródási rendellenességek megelőzésében, valamint a szív- és vese fejlődési rendellenességek előfordulását is csökkenti. A mesterséges készítményeken kívül megtalálható a zöld növényekben és a káposztafélékben.
- Kismamáknak az A-vitamin bevitelt mindenképpen táplálékkal kell megoldaniuk, mert túlzott mennyiségben májkárosító lehet. (Magzatvédő vitamin szedése mellett külön A-vitamin pótlás nem ajánlott.) Előanyaga, a béta-karotin erősíti a szöveteket, a sejtek, és szoptatáskor is szükséges a hormontermeléshez. Természetes forrásai a sárgarépa, a sütőtök, a zeller, a paradicsom, a cékla, a sárgadinnye, a csipkebogyó, a fokhagyma, a halolaj, a hering, a makréla és a máj.
Ami szintén nagyon fontos, az a megfelelő folyadékfogyasztás. Az elfogyasztott folyadék lehetőleg szénsavmentes víz legyen. A terhességben gyakrabban előforduló húgyúti fertőzések kivédésében is segít a bő folyadékfogyasztás. Érdemes kerülni a cukrozott gyümölcsleveket, mert csak fölösleges kalóriát viszünk be velük, a szénsavas üdítők pedig kellemetlen puffadást vagy refluxot okozhatnak, mely tünetekre a terhességben egyébként is gyakrabban kell számítani.
A rostdús táplálkozás szerepe főleg az utolsó harmadban értékelődik fel. Ilyenkor egyre gyakrabban jelentkeznek a székrekedéssel és aranyérrel kapcsolatos panaszok. A rostdús táplálkozás segít abban, hogy elkerüljük a székrekedést és az ebből eredő tüneteket. A rostok mellett a székrekedés kivédésében a megfelelő mértékű folyadékfogyasztás is szükséges.
A terhességi csíkok ellen
A lényeg nem a márka, hanem a hidratálás. A has növekedésével a bőr tágul, cél az, hogy rugalmasan táguljon és ne repedjen meg. A rendszeres olajozás, hidratálás segít megelőzni a striák kialakulását, de az is szükséges hozzá, hogy a súlygyarapodás ne legyen túl nagy mértékű és ne hirtelen történjen.A hangsúly a rendszeres olajozáson vagy krémezésen van. Persze csodák nincsenek, azért a genetika is beleszól abba, hogy ki mennyire hajlamos stria képződésre, de a fenti módszer segít a megelőzésben vagy a tüneteket mérsékli.
A has masszírozását javasolni szokták a striák megelőzésére, de óvatosan a masszírozással! Különösen a terhesség vége felé a has vagy akár a deréktáj erőteljesebb stimulálása fokozhatja a méhkontrakciókat.
A sportolással kapcsolatban is javasolt az óvatosság. Megerőltető, hasprést igénylő, a pulzusszámot nagy mértékben emelő gyakorlatokat nem szabad végezni. Mielőtt sportolni kezd, feltétlenül kérje ki nőgyógyásza tanácsát.
Az öngyógyítás veszélyes
Ha terhesség alatt bármilyen betegség lép fel, felejtsük el az öngyógyítást. A gyógyszerszedéssel kapcsolatban kérdezzük meg orvosunkat. A gyógynövények esetében is érdemes vigyázni, lehetnek méhösszehúzó, vérzést, esetleg alvadást provokáló vagy a magzatra ártalmas hatásaik.Létezik azonban néhány „biztonsággal” alkalmazható gyógynövény is, melyek használata segít megelőzni azt, hogy a kialakult betegségre gyógyszereket kelljen használni. Például a húgyúti fertőzésre hatásos a kamillatea, az áfonya, de a terhesség alatt zsályát fogyasztani ellenjavallt. Sokan javasolnak terheseknek citromfűből készült teát a nyugtató hatása miatt, de terhesség alatt a citromfű is tilos. Gyógynövény-fogyasztás esetében is kérjük ki a nőgyógyász tanácsát.
Szerkeszti: Kismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak
forrás: www.webbeteg.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése