2012. szeptember 13., csütörtök

Fogyás és torna szülés után - mítoszok és tévhitek


Valaha a világ legtermészetesebb dolgának számított a terhesség és a szülés, az összes kellemes vagy éppen kellemetlen velejárójával együtt. Manapság azonban számtalan mítosz látott napvilágot ezzel kapcsolatban, és nem kivétel ez alól a szülés utáni fogyás, testmozgás sem. Összegyűjtöttük a legismertebbeket, hogy eloszlassuk a tévhiteket.
Nem kell mindent elhinni, amit a terhességről, szülésről vagy a szoptatásról mesélnek. Az anyukák legtöbb esetben úgyis ösztönösem megérzik, hogy mi a legjobb saját maguk és gyermekük számára.
Sok városi legenda szól a szülés utáni pluszkilók eltüntetéséről és arról, hogyan nyerd vissza alakod terhesség után. Természetesen ezek közül többnek is valóságalapja, azonban érdemes mérlegelned, hogy mit szabad elhinned és mit nem.

Csinosan és fitten a terhesség után is

Azok az újdonsült anyukák, akik nem voltak aktívak terhesség előtt vagy alatt valószínűleg csak nagy nehézségek árán tudják majd bevonni az egyszerűbb tornát vagy intenzívebb testedzést a napi, illetve heti rutinba. Mert bármit is ígérnek a különböző csodadiéták és furcsa módszerek, mozgásra is szükséged van, hogy újra formában érezhesd magad.
Lehetséges az is, hogy tetszeni fog a tested szülés után. Minden amit a terhesség ideje alatt és után teszel, hatással van arra, hogyan látod és érzékeled a saját tested. Ha nem vagy megelégedve önmagaddal, akkor sincs veszve minden: egy kis testmozgás és egészséges diéta hamar formába hozhat.
Összegyűjtöttük számodra a legismertebb és legelterjedtebb mítoszokat és tévhiteket, amelyek befolyásolhatják a szülés utáni testmozgásról kialakított képedet.

1. mítosz: a pocak eltűnik a gyerek megszületése után

Egyes nőknél valóban hamar eltűnhet, de ők azok közé a szerencsések közé tartoznak, akiknek a genetikai tulajdonságaik fontos szerepet játszanak nem csupán a terhességük ideje alatt, de hónapokkal azután is. A legtöbb esetben (sajnos) tenned kell azért, hogy újra csinos legyél a szülés után.

2. mítosz: a has soha többé nem lesz sima

Idővel a puffadás csökken és a méhed visszanyeri a terhesség előtti alakját. Ami ezután marad az a terhesség alatt felhalmozódott pluszkilók eredménye. A petyhüdt és laza hasizmok ellenszere egy intenzív fitneszporgram, de természetesen csak miután készen állsz rá.

3. mítosz: nem mindenki nyerheti vissza terhesség előtti alakját

A terhesség nyomai részben megmaradnak a testeden, azonban sok munka és hatalmas akaraterő árán izmaid újra feszesek és formásak lehetnek. Vannak anyukák, akik kitartó tornával és egészséges életmóddal a szülés után ragyogóbbak és csinosabbak, mint előtte.

4. mítosz: a szoptató anyák nem végezhetnek testedzést

Ha az orvos nem tiltja meg valamilyen okból a testmozgást, nyugodtan végezhetsz mérsékelt edzéseket, természetesen a körültekintően. Minden edzés alkalmával hordj jó minőségű sportmelltartót, és figyelj oda testtartásodra is.
A szoptató anyáknak fontos odafigyelniük a táplálkozásra, hiszen az elegendő mennyiségű kalória és folyadék elengedhetetlen a megfelelő tejtermeléshez. Ebben az időszakban kerülendő a diéta, illetve ajánlott a testedzés részleteit egyeztetni az orvossal is.

5. mítosz: az otthoni teendőid és a gyerek utáni rohangálás elegendő testmozgásnak számít

A házimunka és a gyerekek utáni rohanás nem fognak formába hozni, sem pedig megerősíteni a szívet és a tüdőt. A rendszeres edzés, beleértve a súlyemelőkkel végzett és kardio-gyakorlatokat, segítenek, hogy az anyai kötelességeid mellett napról napra jobban érezd magad a bőrödben.

Amit ma megtehetsz...

Notórius halogató vagy és gyakran mondogatod, hogy majd holnap vagy jövő héten több időd lesz elkezdeni a dolgokat? Ha így áll a dolog, valószínűleg a szülés utáni tornával is így leszel. Pedig hidd el, nem létezik jobb alkalom, mint a jelen pillanat.

Szerkeszti: Kismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

forrás:http://www.csaladivilag.hu/cikkek/szules/fogyas-es-torna-szules-utan-mitoszok-es-tevhitek/1459/

2012. szeptember 11., kedd

Hízás terhesség alatt


Mennyit hízhatok terhesen? – kérdezitek sokan. Jó esetben pedig nem is hízásról van szó, hanem a várandósság természetes velejárójáról, a baba fejlődéséhez szükséges súlygyarapodásról. Hogy ez nálad hány kilót jelent, az főként azon múlik, hogy milyen testsúllyal indítottad a várandósságot.  Egy biztos: ha túl sokat szedsz fel, az legalább annyira káros rád –és ezáltal a magzatodra- nézve, mint az elégtelen súlygyarapodás.Ez utóbbi a babánál alacsony születési súlyhoz vezethet, de akár koraszülést is okozhat. A terhesség alatti elhízás viszont magas vérnyomáshoz, preeklapsziához, gerinc-és ízületi problémákhoz, terhességi diabétesz kialakulásához vezethet. Ezenkívül nehézkesebb lesz a szülés, majd nehezebb lesz megszabadulnod a babahájtól. De nem lehetetlen!

Akkor mégis, hol van az igazság?

Valahol középen, ahogy az már lenni szokott.   Az amerikai Nemzeti Szív, Tüdő és Haematológiai Intézet (NHLBI) 1998-ban tette közzé az azóta is elfogadott BMI (testtömegindex) táblázatot kismamák számára, amely iránytűként szolgálhat a kilók útvesztőjében.

Hízás: mennyi, ami még belefér?

Ha babát vársz, bizony számolnod kell a plusz kilókkal. De pontosan mennyit kell híznod, hogy egészséges legyen a kicsi?
A terhesség óhatatlanul együtt jár a súlygyarapodással. Van, aki retteg ettől a változástól, más nők azonban örülnek, hogy a babavárás alatt végre nem kell visszafogniuk magukat, és kedvükre falatozhatnak. Nem mindegy azonban, hány kilót szedsz magadra a kicsi születéséig, hiszen, ha túl sokat hízol, az ugyanolyan káros lehet az apróságra nézve, mint az, ha a szükségesnél kevesebbet.
Amennyiben egészséges mértékben gyarapszik a súlyod, a baba garantáltan megkap mindent, amire szüksége van, és így nem jelent majd számodra sem nagy terhet, amikor a szülés után szeretnél megszabadulni a plusz kilóktól. Tudd meg, hány kilót szedj magadra a kilenc hónap alatt, hogy mindkettőtöknek a legjobb legyen!


Az egészséges hízás

A súlygyarapodás szempontjából az az ideális, ha egészséges testsúllyal esel teherbe, és csak mértékkel hízol, hiszen így könnyebben maradhatsz egészséges. Az azonban, hogy számra pontosan hány kilót érdemes felszedned a szülés időpontjáig, függ többek között az alkatodtól, illetve attól is, hogy hány babát vársz. A hízás mértéke ugyanakkor hétről hétre is változhat. Egyes kutatások szerint kevésbé befolyásolja a magzati fejlődést, ha szinte alig hízol a korai szakaszban, amikor a reggeli rosszullétek gyötörnek, ugyanakkor a második-harmadik trimeszter alatt már bajt jelezhet, ha nem gyarapszik a súlyod kellő ütemben.
Ma már azonban nem a tömeged jelenti az orvosok számára az egyetlen kiindulópontot a baba méretére nézve: az ultrahangos vizsgálattal és a méh magasságának mérésével sokkal pontosabb értéket kaphatnak a piciről. Előfordulhat tehát, hogy az átlagostól eltérő mértékben hízol, ám orvosod mégsem int óvatosságra, vagy nem javasolja, hogy többet egyél, mivel a baba teljesen rendben fejlődik.

Hány kilót szedj fel?

Azt, hogy számodra mi az ideális súlygyarapodás mennyisége, a testtömegindexed alapján számolhatod ki. Hogyan számítsam ki a BMI-met?
Testsúlyodat (kg) oszd el magasságod (m) négyzetével!
Példa: ha 1,65 méter vagy és várandósságod előtt 60 kiló voltál, akkor: 60/1,652=22,04. Vagyis a BMI-d szerint normál testalkatú vagy, így 11-16 kilót szedhetsz fel a kilenc hónap során.

BMI táblázat

Testalkat BMI érték Terhesség alatti súlygyarapodás
sovány 18,5 alatt 13-18 kilogramm
normál 18,5-24,9 11-16 kilogramm
túlsúlyos 25-29,9 7-11 kilogramm
elhízott 30 felett maximum 7 kilogramm

Ha testtömegindexed 19 alatt marad, vagyis alultápláltnak számítasz, a terhesség során 12,5-18 kilót kellene híznod, hogy a baba egészséges legyen. Normál testsúllyal, vagyis 19-26-os testtömegindex esetén 11,5-16 kg között szedhetsz magadra, hogy minden rendben legyen.

Amennyiben 27 és 30 között van a testtömegindexed, túlsúlyosnak számítasz, így nem árt a terhesség alatt is figyelned a mérleg nyelvét. Ebben az esetben 7-11,5 kilónál jó, ha nem hízol többet, ám 30 fölötti testtömegindex esetében még ennyit sem kell magadra szedned a terhesség alatt.

Mennyi idő alatt?

Ezek az értékek a kilenc hónapra értendőek, nem kell tehát kétségbeesned, ha a harmadik trimeszter elején még kissé messze vagy a céltól. Gyakran ugyanis az utolsó két hónapban gyarapszik a leggyorsabban a kicsi, így ekkor előfordulhat, hogy gyorsabban szaladnak fel rád a kilók, mint a várandósság korábbi periódusában. Amennyiben több gyermeket is vársz, természetesen több plusz kilóra is kell számítanod: ikrek esetében átlagosan 15,5-20,5 kg az ideális súlygyarapodás, hármas ikreknél pedig 20,5-23 kilóval is nehezebb lehetsz a szülés napján, mint előtte.

Hogyan oszlik el a súly?

Ha korábban minden egyes plusz kilót árgus szemekkel figyeltél magadon, és rendszeres testmozgással, illetve diétával ügyeltél arra, hogy a mérleg nyelve ne kússzon fölfelé, ijesztőnek hathat az egészséges súlygyarapodással járó kilók száma. Ugyanakkor ez korántsem egyezik meg a szülés utáni plusszal, amivel fel kell majd venned a harcot, hogy alakod újra a régi lehessen.
A súlygyarapodás 39%-át maga a baba teszi ki, 22%-át pedig a vértöbblet, amire azért van szükség, hogy a kicsihez is eljuthassanak a tápanyagok. 11%-ban a magzatvíz jelenti a felszedett kilókat, de ugyanilyen mértékű plusz terhet jelent maga a méh is, illetve további 9%-ot a méhlepény. A súlytöbblet 8%-a pedig egyenesen a melleidre megy. Mindezek alapján láthatod, hogy a súlytöbbletnek csupán elenyésző hányada marad meg a szülés után is, de, ha fokozatosan visszatérsz a terhesség előtti étrendedhez, illetve valamilyen kardióedzést is beütemezel napjaidba, ettől is könnyen megszabadulhatsz.

Mennyit egyek, hogy ne hízzak túl sokat?

Egy várandós nőnek, aki közepesen aktív életmódot folytat, nagyjából 15 százalékkal, azaz 300 kalóriával (kcal) kell többet bevinnie, tehát összesen 2300 kalóriát. Így lesz nagyjából 11-16 kilós a súlygyarapodás.

Nagyobb mennyiségű táplálékot fogyassz azonban (napi 2500-2700), ha

  • az átlagnál aktívabban, sportosabban éled meg a terhességet
  • még nem töltötted be 18. életévedet
  • fizikai munkát végzel
  • nem telt el sok idő előző gyermeked születése óta

A BMI táblázat csak irányadó. Nehogy állandóan a mérleget lesd! Érezd jól magad a bőrödben, örömmel, de ésszel egyél, mozogj eleget és akkor nem lesz problémád a kilókkal. Fontos az is, hogy a terhesség során ne egyszerre, hanem a hónapok során elosztva jöjjenek azok a kilók.

 

Táplálkozás a terhesség alatt

Kismamaként ne csak a kilók számára, de arra is figyelj, hogy mit eszel. Alapvetően a kiegyensúlyozott, különféle tápanyagokban gazdag étrend az, amire a babának és neked is szükséged van. Annak érdekében, hogy a vitaminok és ásványi anyagok nagy részéhez természetes forrásból juthass hozzá, fogyassz minél több zöldséget és gyümölcsöt, illetve teljes kiőrlésű gabonaféléket. Nem kell tartózkodnod a csokitól sem, ha éppen a kívánósaság miatt egy egész táblával meg tudnál enni, de ne ess túlzásba csak azért, mert a fenti értékek alapján a terhesség alatt bátran hízhatsz.
Ha babát vársz, semmiképpen ne kezdj fogyókúrába: amennyiben a kelleténél több kilót szedtél fel, orvosod utasításait betartva inkább csak a szénhidrátban gazdag ételeket kerüld.
A várandósság a méregtelenítésre sem megfelelő időpont: ezt vagy a tervezett terhesség előtt ejtsd meg, vagy várj vele egészen a szoptatás végéig.
A tisztítókúra során ugyanis a szervezetedben felhalmozódott méreganyagok először a véredbe ürülnek, így a méhlepényeden keresztül vagy az anyatejjel az aprósághoz is eljuthatnak.

SzerkesztiKismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

Források:
http://www.femina.hu/gyerek/hizas_mennyi_ami_meg_belefer
http://fittmamablog.hu/index.php/2010/03/hizas-terhesseg-alatt/

2012. szeptember 10., hétfő

Várandósság és házikedvenc


Kisbabát várva, számba vesszük a lehetséges veszélyforrásokat, hogy a baba egészségesen szülessen.
Sajnos ekkor sok esetben a kismama lemond az addig szeretett kedvencéről, cicájáról. A leggyakoribb indok a toxoplazmózistól való félelem.
Ez egy egysejtű parazita, a Toxoplasma gondii által okozott fertőzés, zoonózis, vagyis állatról emberre terjedő kór. Náthajellegű, ritkán lázzal, hasmenéssel járó betegség.
Nagyon elterjedt, nagyjából minden második ember átesett már rajta, gyerekekre, és felnőttekre teljesen veszélytelen,  viszont a magzatokat súlyosan károsíthatja. Emiatt kerül sok cica az utcára, pedig elsősorban nem is ők felelősek a fertőzésekért.
Felmérések kimutatták, hogy a macskatartók között sem gyakoribb a betegség, mint az állat nélkül élők között, és aki elkapja, az többnyire nem a saját kedvencétől fertőződik meg. A toxoplazmózis általában teljesen  tünetmentesen zajlik le, ezért a beteg tudomást sem szerez róla.
A macskákon kívül több állatfaj, a szennyezett föld, és a mosatlan gyümölcs, és a nyers hús is terjeszti ezt a parazitát. A macska esetében az ürülék az, ami hordozza, hiszen az állat bélrendszerében szaporodnak, és onnan ürülnek a peték, és 1-5 nap alatt megérnek, válnak fertőzőképessé. Tehát ha a macskaalom tisztítását nem a kismama végzi, akkor a veszély a cica felől minimálisra csökken. A fáról szedett, csak úgy bekapott gyümölcs, a nem megfelelően átsütött hús fogyasztása sokkal nagyobb kockázattal jár, és valljuk be, ez azért gyakoribb is, mint hogy valaki puszta kézzel tarakítsa az almot.
Ahhoz, hogy cica közvetítse a betegséget, több összetevő egyidejű fennállása kell. Az állatnak fertőzöttnek kell lennie, ami általában vadászó életmód, vagy nem megfelelő táplálás eredménye. Ezt követően a petéknek a külvilágba kell kerülnie a bélsárral, majd megérniük, aztán ezeknek kell bejutnia az emberi szervezetbe. Még a beteg macskákat kezelő állatorvosok sem fertőződnek gyakrabban, mint mások.
Minden várandós nőnek javasolt elvégeztetni a toxoplazma tesztet, amely jelenleg még nem kötelező rutinvizsgálat, hanem kérni kell. Egyszerű vérvizsgálatról van szó, amely két részből áll. Kimutatja azt is, hogy a vizsgálatot közvetlenül megelőző hetekben fertőződött-e az anya, és azt is, hogy valaha átesett-e már a betegségen.
A pozitív eredmény jelenti azt, hogy a parazita járt már a szervezetben, ellenanyag jött létre, ami életreszóló védettséget biztosít. Negatív eredmény esetében sem kell elkeseredni, de mivel egyelőre nincs védőoltás a betegség ellen, így fokozott figyelmet kell fordítani a megelőzésre.

  • A cica ne kapjon nyers, vagy félig főtt  húst, és lehetőleg ne vadásszon. A lakásban tartott állatok esetében jelentősen kisebb a fertőzöttségi arány.
  • Az alom tisztítását végezze más, ne a kismama, vagy ha muszáj, akkor gumikesztyűben tegye.
  • Kertészkedés esetében is ajánlott a gumikesztyű viselése.
  • Gyümölcsöt, zöldséget kizárólag alaposan megmosva fogyasszon.
  • A húsételeket gondosan hőkezelni kell. Az előkészítés során a várandós időszak alatt ajánlatos gumikesztyűben dolgozni, a nyers alapanyag kézbevétele után kerülni kell a nyálkahártya érintését, tehát ne nyúljunk a szembe, szájhoz. Leginkább a sertés- és a juhhús okozhat problémát. Fontos az alapos kézmosás, és a vágódeszka tisztítása is.

Amennyiben friss fertőzést mutatna ki a teszt, akkor a kismama antibiotikumot fog kapni, amit egészen a szülésig szednie kell, ezzel elkerülhető, hogy a magzatba is átjusson a parazita.
Összességében tehát minden kismama megnyugodhat, a megfelelő óvintézkedések megtételével elkerülheti a fertőzést, nem kell megválnia a kedvenceitől.





SzerkesztiKismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

forrás:http://www.csaladinet.hu/hirek/csaladtervezes/terhesseg_szules/10225/varandossag_es_hazikedvenc/#

2012. szeptember 8., szombat

“Drágám ne most, fáradt vagyok”


Arról a csodáról, hogy megszületett a várva várt utód, a vele kapcsolatos sok-sok tennivalóról és problémáról számos cikket olvashatunk. Ritkán foglalkoznak azonban azzal, mi történik a párkapcsolatban a gyermekek születése után, milyen változások köszöntenek be a hálószobában. Pedig sok pár tapasztalja, hogy az egész napi lótás-futás és éjszakai műszak utáni kimerültség, a gátmetszéssel kapcsolatos fájdalmak és még sok más egyéb tényező is rossz hatással van a libidóra – és ez gyakran nem csak átmeneti probléma. Beszéljünk most őszintén arról, mit érezhetsz, mi ennek az oka és mit lehet tenni!

Mi csökkentheti a szexuális vágyat a szülést követő időszakban?


  • A várandósság során megváltozik a hormonháztartás, majd a szülés után ismét számos változás áll be, ami a szoptatás során megmarad és csökkentheti a szexuális vágyat és a fogadókészséget. Nem véletlenül van ez így: a természeti népeknél a hosszan tartó szoptatás gátolta/gátolja meg az újabb utódok születését. Megfigyelhető, hogy náluk átlagosan 3 év van a gyerekek között, ami a szoptatás fogamzásgátló hatásának és a szexuális vágy csökkenésének köszönhető.
  • A fájdalmas és/vagy elhúzódó szülés is okozhat félelmet az anyában, félelmet a fájdalomtól, gátlásokat, mert az orvosok “ott” nyúlkáltak, esetleg kellemetlenül érintették az intim részeket. Az anya azt érezheti, hogy ami eddig intim volt, az most nyilvánossá vált és ez gátlásossá teheti.
  • A gátmetszés, gátrepedés miatt az első alkalom nagyon fájdalmas lehet az anya számára és ez elveheti a kedvét a további alkalmaktól, és bizony az is előfordulhat, hogy a szülés után még akár 1 évvel is fájdalmas az együttlét, érzi a varrás helyét az anya, vagy a hüvelyében érez fájdalmat.
  • A hormonális változások nem csak a libidót csökkentik, de hüvelyszárazságot is okoznak, ami kellemetlenné teheti az együttlétet. Ez nem szoptató anyáknál fél évig, szoptató anyáknál akár a teljes szoptatás során fennállhat.
  • A szoptatás alatt sok anya érezheti úgy, hogy kínos neki, ha a melléhez hozzáérnek, nem akarja intim célokra “használni” a szoptatás alatt a mellét. Az együttlét során a tejcsorgás nem csak az anya, de az apa kedvét is elveheti.
  • A fáradtság, kialvatlanság, az egész napos hajsza annyira kiveszi az anya energiáit, hogy egyszerűen nem jut már energiája az együttlétre és amikor az ágyba ér már csak az alvás érdekli, hiszen ki tudja, mikor kell megint felkelnie.
  • Sok nő úgy viszonyul a párjához már a gyermekvállalás előtt, mintha ő lenne a legnagyobb gyermeke, gondoskodik róla, minden gyöngédségét neki adja. Amikor aztán anyává válik, a gyermeke felé fordítja minden figyelmét és energiáját, az összes gyöngédségtartalékát a kicsi kapja, így nem jut belőle az apa számára.
  • A szoptatás is intim kapcsolat. Előfordul, hogy önmagában ez annyira kielégíti az anya intimitásigényét és egész egyszerűen a nemi kapcsolatra nem vágyik ezalatt az időszak alatt.

Mit lehet tenni?

Először is: mindkét félnek el kell fogadnia, hogy a szülés utáni felépüléshez minimum 6 hétre vagy még annál is hosszabb időre van szükség. Őszintén beszéljetek erről a kérdésről, mondd meg őszintén a párodnak, ha bizonyos testhelyzetek fájnak, vagy ha nincs kedved együtt lenni vele.

A hüvelyszárazság, a fájdalmas szex, a hüvelyfájdalom enyhíthető kenőcsök vagy hüvelykúp segítségével, ezügyben egyeztess a nőgyógyászoddal.

Kreativitás! Lehet, hogy egy darabig a korábbi testhelyzetek nem felelnek meg és új pózokat kell kipróbálnotok, különösen, ha fájdalmas az együttlét. Ha a nő van felül, vagy ha oldalt fekszetek, kevésbé fájdalmas az együttlét.

Legyetek kreatívak az időpontok tekintetében is. Eddig ketten voltatok, akkor lehettetek együtt, amikor akartatok, most viszont a babához kell igazítani az órátokat. Ha estére már fáradt vagy, használjátok ki a délutáni alvás idejét vagy a reggeli órákat az együttlétre.

És a helyszín: ha egy szobában alszotok a babával, akkor talán nem lesz kedvetek az együttléthez, mert ő is ott van. Ilyenkor érdemesebb a lakás egy másik helyiségébe átmenni.

Amikor már nagyobbak a gyerekek, ez még nagyobb gondot okozhat, mert már nem fekszenek le olyan korán, nem alszanak délután és a lakás minden helyiségében ott nyüzsögnek. Ilyenkor érdemes megkeresni azokat az időpontokat, amikor a gyerekek már vagy még alszanak, vagy nincsenek otthon, esetleg hosszasan elfoglalják magukat valamivel. Sokat segíthet az is, ha van egy rendszeres időpont, amihez mindketten ragaszkodtok, amikor tudjátok, hogy van időtök egymásra és zavartalanul együtt lehettek, például a szombat este vagy a vasárnap.

És a legfontosabb: Beszéljetek róla! Mondd meg őszintén, ha nincs kedved, vagy ha valami feszélyez, például, ha nem akarsz együttlenni, miközben a gyerekek a másik szobában játszanak. Ne legyél túl gátlásos ahhoz, hogy őszintén megvalld az érzelmeidet, a gátlásaidat, ez a kulcsa annak, hogy ebből a sok változást hozó időszakból problémák nélkül kerüljetek ki.

SzerkesztiKismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

forrás: kismamablog.hu

2012. szeptember 7., péntek

Kismamasportok



Egyes orvosok azt mondják, az első harmadban inkább ne sportoljunk, de van olyan doki is, aki szerint az első 20 hétben egyáltalán nem szabad sportolni. A valóság inkább az, hogy ha nincs semmilyen komplikáció és korábban már sportoltál, akkor nyugodtan folytathatod, csak óvatosan.

Kerülendőek a veszélyes sportok (surf, síelés, bungee jumping és társaik), a túlságosan nagy vízveszteséggel járó edzéstípusok (ugra-bugrával járó aerobik edzések, spinning – ezek nem túl kényelmesek egy idő után, magad is tapasztalni fogod), a hasprés, a nagy súlyok emelgetése. Lehet viszont úszni (a hátúszás kifejezetten javasolt!), biciklizni, kocogni (lehetőleg ne betonon), illetve bármi más sportot űzni, ami jólesik, és csak annyit, ahogy jólesik. Ez most nem a nagy teljesítmények időszaka, de a rendszeres mozgás segít formában maradni és az állóképesség megtartása a könnyebb szüléshez is hozzájárul.

Ha nagyon félsz a sportolástól, nehogy valami baja essen a babának, akkor várd ki a 12. hét végét a mozgással, vagy egyszerűen csak tegyél minden nap egy lendületes, legalább félórás sétát, attól biztosan nem lesz semmi bajod se neked, se a babának.

Terhességem alatt már a 8. héttől kezdve jártam aquanatalra, ami gyakorlatilag aqua fitnesz terheseknek némi szülésfelkészítéssel kombinálva. Nagyon tetszett. az oktató egy csomó dologgal kapcsolatban adott jótanácsokat a lábdagadástól kezdve a dúlaválasztásig. A légzéstechnika a szüléskor kifejezetten jól jött, amikor nagy fájdalmaim voltak, és a méhszáj tágulását segítő gyakorlatokat is alkalmaztam, bár nem tágultam viharos gyorsasággal, de szerintem ez alkati kérdés is. A terhesjógát is kipróbáltam, az is nagyon hasznos. Létezik terhes hastánc, sajna oda nem sikerült eljutnom, de nagyon szívesen mennék, biztosan érdekes.

Lehet terhestornára is járni, de nagy izommunkára ne számíts, inkább csak némi átmozgatásról van szó. A terhestorna-kazetták se rosszak, lehet próbálgatni őket.

Az Aquanatal nagyon szuper, akinek van kedve lehet még csatlakozni! Az uszodainál melegebb a víz, mert itt babaúszást is tartanak, volt szülésfelkészítő rész, alakformálás és relaxáció is, nagyon élveztük. És a legjobb az egészben az volt, hogy a szülésnél eszembejutottak a begyakorolt légzőgyakorlatok és a méhszáj tágítását segítő módszerek is.

SzerkesztiKismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak


2012. szeptember 5., szerda

8 étkezési szabály kismamáknak


A kismama táplálkozása nem csak a saját egészsége és jó közérzete miatt fontos, de a magzat fejlődése szempontjából is döntő jelentőségű.
Mindazonáltal nem szükséges kettő helyett enni, így a szintén mindkettejük egészségét befolyásoló elhízás is elkerülhető. A legfontosabb szabályokról dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyász szakorvosa beszélt.

Cél a kiegyensúlyozott táplálkozás

Gyermekvárás idején gyakran hallhatjuk a régi mondást, miszerint kettő helyett kell ennünk. Mindez többek között azt is jelenti, hogy kerülnünk kell mindazokat az ételeket, melyek veszélyeztethetik akár az anya, akár a baba egészségét.
Általánosságban elmondható, hogy a várandósság alatt napi 300 kalóriával nő meg a kismama energiaigénye a korábbihoz képest. Ennek a bevitelét azonban sok esetben megakadályozza a terhesség első hónapjaiban jelentkező émelygés, hányinger, esetleg hányás.
A nők gyakran megijednek ettől és emiatt vagy a hízástól való félelmük miatt nem figyelnek eléggé a rendszeres táplálkozásra. Erre a lelkiismeretes szakembernek ajánlatos felfigyelnie és elbeszélgetni erről a kismamával – ismerteti dr. Demjén László, az Oxygen Medical szülész-nőgyógyász szakorvosa.
A kismamáknak a rosszulléttől függetlenül meg kell próbálkozniuk a kiegyensúlyozott és vitaminokban gazdag táplálkozással. Erre vonatkozólag érdemes kipróbálni néhány ajánlást a saját és a babájuk egészsége szempontjából.

8 tanács a kiegyensúlyozott táplálkozásért


  • Mindenképpen törekedni kell a változatos táplálkozásra, így jó eséllyel minden szükséges tápanyag megjelenik a palettán. A étkezések zömében megjelenhet a kenyér, illetve a gabonák, legalább három-négy adag zöldség és gyümölcs, egészséges fehérjeforrások, mint a húsok, a halak, a tojás és a magvak, és napi szinten a tejtermékek is. Az élelmiszerekből ajánlatos az alacsony zsír- és cukortartalmúakat választani.
  • A kismamák a bélmozgás elősegítése érdekében részesítsék előnyben a magas rosttartalmú élelmiszereket, mint például a teljes kiőrlésű gabonákat, tésztákat, a barna rizst, a gyümölcsöket és a zöldségeket. Jó szolgálatot tehet a joghurtba kevert búza- vagy zabkorpa is.  
  • A várandósoknak biztosnak kell lenniük abban, hogy megfelelő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot tartalmaz a napi étrendjük. A nőgyógyásszal konzultálva hasznos lehet, ha magzatvédő- illetve terhességi vitaminokkal is kiegészítik a táplálkozásukat. A szakember abban is segíthet, hogy a vény nélkül- és a receptre kapható készítmények közül megtalálják a számukra legoptimálisabbat.
  • Napi 300-600 mg kalciumbevitel biztosítja a baba és a mama egészségét. A mamáknál szükséges az izom-összehúzódáshoz és az ideg-ingerület vezetéshez, a magzatnál pedig az egészséges csontok, fogak felépüléséhez. Gazdag kalciumforrások az olajos magvak, a mák, a saláta, a szőlő, a füge, a narancs, a citrom és a joghurt. A kávé és a szénsavas üdítők viszont gátolják a felszívódását.
  • A vasbevitel is igen fontos az immunrendszer működéséhez, valamint a magzat izomfehérjéinek és az enzimeknek a képzéséhez. A napi 25-30 mg vas pótolható bogyós gyümölcsökkel, brokkolival, barackkal, mákkal, teljes kiőrlésű búzával, tojással, húsokkal.
  • A C-vitamin szükséges a vas felszívódásához, a vérképzéshez, és segít leküzdeni a fertőzéseket, ezért a kismamáknak napi 100-500 mg javasolt. Ezért érdemes naponta friss gyümölcsöket, zöldségeket, homoktövist, csipkebogyót, májat fogyasztani.
  • A folsav szedését ideális esetben már a fogantatás előtt érdemes elkezdeni, hiszen segít a velőcső-záródási rendellenességek megelőzésében, valamint a szív- és vese fejlődési rendellenességek előfordulását is csökkenti. A mesterséges készítményeken kívül megtalálható a zöld növényekben és a káposztafélékben.  
  • Kismamáknak az A-vitamin bevitelt mindenképpen táplálékkal kell megoldaniuk, mert túlzott mennyiségben májkárosító lehet. (Magzatvédő vitamin szedése mellett külön A-vitamin pótlás nem ajánlott.) Előanyaga, a béta-karotin erősíti a szöveteket, a sejtek, és szoptatáskor is szükséges a hormontermeléshez. Természetes forrásai a sárgarépa, a sütőtök, a zeller, a paradicsom, a cékla, a sárgadinnye, a csipkebogyó, a fokhagyma, a halolaj, a hering, a makréla és a máj.

Ami szintén nagyon fontos, az a megfelelő folyadékfogyasztás. Az elfogyasztott folyadék lehetőleg szénsavmentes víz legyen. A terhességben gyakrabban előforduló húgyúti fertőzések kivédésében is segít a bő folyadékfogyasztás. Érdemes kerülni a cukrozott gyümölcsleveket, mert csak fölösleges kalóriát viszünk be velük, a szénsavas üdítők pedig kellemetlen puffadást vagy refluxot okozhatnak, mely tünetekre a terhességben egyébként is gyakrabban kell számítani.
A rostdús táplálkozás szerepe főleg az utolsó harmadban értékelődik fel. Ilyenkor egyre gyakrabban jelentkeznek a székrekedéssel és aranyérrel kapcsolatos panaszok. A rostdús táplálkozás segít abban, hogy elkerüljük a székrekedést és az ebből eredő tüneteket. A rostok mellett a székrekedés kivédésében a megfelelő mértékű folyadékfogyasztás is szükséges.

A terhességi csíkok ellen

A lényeg nem a márka, hanem a hidratálás. A has növekedésével a bőr tágul, cél az, hogy rugalmasan táguljon és ne repedjen meg. A rendszeres olajozás, hidratálás segít megelőzni a striák kialakulását, de az is szükséges hozzá, hogy a súlygyarapodás ne legyen túl nagy mértékű és ne hirtelen történjen.
A hangsúly a rendszeres olajozáson vagy krémezésen van. Persze csodák nincsenek, azért a genetika is beleszól abba, hogy ki mennyire hajlamos stria képződésre, de a fenti módszer segít a megelőzésben vagy a tüneteket mérsékli.
A has masszírozását javasolni szokták a striák megelőzésére, de óvatosan a masszírozással! Különösen a terhesség vége felé a has vagy akár a deréktáj erőteljesebb stimulálása fokozhatja a méhkontrakciókat.
A sportolással kapcsolatban is javasolt az óvatosság. Megerőltető, hasprést igénylő, a pulzusszámot nagy mértékben emelő gyakorlatokat nem szabad végezni. Mielőtt sportolni kezd, feltétlenül kérje ki nőgyógyásza tanácsát.

Az öngyógyítás veszélyes

Ha terhesség alatt bármilyen betegség lép fel, felejtsük el az öngyógyítást. A gyógyszerszedéssel kapcsolatban kérdezzük meg orvosunkat. A gyógynövények esetében is érdemes vigyázni, lehetnek méhösszehúzó, vérzést, esetleg alvadást provokáló vagy a magzatra ártalmas hatásaik.
Létezik azonban néhány „biztonsággal” alkalmazható gyógynövény is, melyek használata segít megelőzni azt, hogy a kialakult betegségre gyógyszereket kelljen használni. Például a húgyúti fertőzésre hatásos a kamillatea, az áfonya, de a terhesség alatt zsályát fogyasztani ellenjavallt. Sokan javasolnak terheseknek citromfűből készült teát a nyugtató hatása miatt, de terhesség alatt a citromfű is tilos. Gyógynövény-fogyasztás esetében is kérjük ki a nőgyógyász tanácsát.

SzerkesztiKismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

forrás: www.webbeteg.hu

2012. szeptember 4., kedd

Felfázás a terhesség alatt


Öltözzünk rétegesen, melegen, húzzunk harisnyát és vegyünk vastag talpú cipőt hideg időben.
Tény, hogy jobban oda kell figyelnünk magunkra amikor babát várunk, mert sok kismama abban a hitben él ilyenkor, hogy ha felfázik, akkor el is vetélhet, de azért ennyire nem drasztikus a helyzet.
Amikor egy nő felfázik, gyakrabban kell wc-re járnia, illetve ez fájdalommal is jár, mivel ilyenkor baktériumok is vannak a szervezetben, amelyek a babára nincsenek jó hatással. Elsősorban télen lehet könnyebben és hamarabb felfázni, sokan sajnos hajlamosak is erre, ezért rétegesen  kell öltözködni, és még véletlenül sem szabad hideg időben leülni egy padra, valamint mindig papucsban kell otthon is tartózkodni. Ezek apróságnak tűnnek, de sok kellemetlenségtől megóvhatnak minket!
Kismamaként sajnos könnyebben fel lehet fázni, és ezt rosszabbul is viselik a kismamák. Ha nem fordulnak időben orvoshoz a problémával, amellett hogy nagyon rosszul fogják magukat érezni, ekkor már valóban lehet tartani a vetéléstől vagy koraszüléstől. Ha olyan környezetben tartózkodunk, ahol tartósan hideg van, már a tünetek kialakulása előtt megelőzhetjük, hogy komolyabb probléma alakuljon ki. Igyunk sok folyadékot – amellett, hogy ez a terhesség alatt amúgy is természetes –, ilyenkor fogyaszthatunk több melegebb teát is. Ez sohasem árt. Öltözzünk rétegesen, melegen, húzzunk harisnyát és vegyünk vastag talpú cipőt, amiben nem fázik a lábunk. A derekunk semmi esetre se legyen kinn, különben borítékolni lehet, hogy valamit elkapunk. Takarózzunk vastag takaróval, és inkább vastag pizsamát vegyünk hálóing helyett. Viseljünk derékmelegítőt, ez még a hasat is plusz egy rétegben védi.
Nagyon vigyázzunk magunkra a várandósság hónapjaiban, mert attól függetlenül, hogy magunknak is kellemetlen napokat szerzünk, kockáztatjuk a babánk egészségét is.

SzerkesztiKismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

Kép: kismama-viselet.hu
forrás: http://impulsermagazin.com/hu/

2012. szeptember 3., hétfő

Őszi-téli kismama ruhatár - tippek, ötletek



Sajnos, véget ért a nyár, s a hideg beköszöntével már melegebb viseletekre kell váltanunk. Az összeállításunkkal szeretnénk segítséget nyújtani az őszi-téli kismama ruhatár összeállításában. Milyen szempontok szerint válasszunk? 
Az egyik legfontosabb szempont ruhatárunk összeállításánál, hogy kismama ruháinkat stílusunk, egyéniségünk szerint válogassuk össze, azokat a ruhadarabokat keressük a kismama kollekcióban, melyeket egyébként is szívesen hordanánk.
Olyan modelleket szerezzünk be, melyek egymással és normál ruhatárunk hordható darabjaival jól párosíthatóak, így kevesebb kismama modell beszerzésével is változatosan és sokszínűen öltözködhetünk minden nap, bármilyen alkalomra.
Figyeljünk a minőségre, a megfelelő fazonokra, hogy kismama ruháinkat a babavárás alatt kényelmesen és örömmel viselhessük. Ráadásul ma már számos olyan kismama modell készül, melyeket a baba megérkezését követően is hordhatunk.

Mik az idei őszi-téli divat trendek? 

Az ősz beköszöntével a színesebb nyári ruhákat idén télen is leginkább a szürke és barna árnyalatú modellek és persze az örök fekete váltja fel. Persze ez nem jelenti, hogy teljesen el kell hagynunk a színeket. Számos nyáron közkedvelt szín dominál őszi-téli ruhatárunkban is, csak az árnyalatok változnak.
Az sötétebb alapszínek mellett idén télen is tartja magát a kék őrület, most azonban annak hidegebb árnyalatai dominálnak. Az egyik legsokszinűbb szín a zöld is bátran választható. Divatos lesz az olajzöld, a military színek árnylatai vagy akár a petrol zöld. Ismét vezető szín lesz a piros és visszatér a lila sötétebb árnyalatokkal.
Idén télen rövidülhetnek a szoknyák, a 80-as évek slágere a rakott miniszoknya és a szőrmével díszített, vagy műszőrből készült ruhák is megjelennek.
A hidegebb évszakokban is fontos szerepet kapnak a kiegészítők, melyek megváltoztathatják, feldobhatják és különlegessé, egyedivé tehetik megjelenésünket.
MILYEN ALAPMODELLEK LEGYENEK AZ ŐSZI-TÉLI KISMAMA RUHATÁRBAN?

Minden kismamának más-más modellekből áll össze kismama ruhatára, vannak azonban alapmodellek, melyek talán egy kismama szekrényéből sem hiányozhatnak.
Az őszre-télre koncentrálva, mi ezeket a modelleket tartjuk a legfontosabb daraboknak:

Kismama farmer: 

A farmer a kismama ruhatárunknak is legmeghatározó darabja. Ez az egyik legszínesebben, legváltozatosabb hordható modell. Választásnál figyelj arra, hogy a nadrág elasztikus farmer anyagból készüljön!
Elegáns modellek:
Akár irodában dolgozó, akár második, harmadik gyermekét váró kismama vagy, legalább egy elegánsabb visletre szükséged lesz a 9 hónap alatt. Meríts ihletet normál ruhatáradból, és szerezd be a kedvenc szövetnadrágod, blúzod, vagy ceruza szoknyád kismama változatát. Amennyiben egy bizonyos rendezvényre keresel öltözetet, gondolkozz csinos kismama ruhában.

Kismama legging: 

Az egyik legjobban kihasználható ruhadarabod lesz a kimondottan kismama pocakra kialakított hosszú “macska” nadrág, a legging. Ezt a nadrágot szoknyákhoz, tunikákhoz, ruhákhoz vagy vékonyabb nadrágok alá harisnya helyett egyaránt használhatod. Nem csak nagyon kényelmes és meleg viselet, de még megjelenésedet is divatossá, stílusossá varázsolja. A klasszikus fekete szín mellé választhatsz egy színesebb darabot is (pl. sötét lilát), mely megfelelően kombinálva igazán trendi öltözék lesz.

Kord nadrág: 

Téli kismamák figyelmébe ajánljuk az elasztikus kord anyagból készült nadrágokat,melyekből igazán csinos fazonokat is kapni, nem kell megijedni, hogy megjelenésünk macis lesz benne! Egyenes szárral, sötét: fekete vagy szürke színben keresd, a barna kord nadrágok sokszor előnytelenül hatnak. A kord nadrágok anyagukból adódóan nagyon kényelmes és meleg viseletek.

Pulóverek, kötött ruhák:

Keressünk pocakot és derekat takaró hosszított fazonú pulóvereket, melyek melegen tartanak ráadásul a babavárást követően is hordható modellek.

Alapmodellek: 

Hogy öltözékeidet jól és változatosan tudd kombinálni, feltétlen szerezz be néhány szűk vonalú hosszú ujjú felsőt, garbós nyakkal is (tévedés, hogy a szűk fazonok csak vékony kismamákon mutatnak jól! Ellenkezőleg: a testre simúló fazonok - a bővebbekkel ellentétben - nem tesznek plusz kilókat oda, ahol nincs), melyek jól kihasználhatóak napról napra.

Reméljük útmutatónk, tippjeink és tanácsaink segítségedre lesznek, hogy őszi-téli kismama ruhatáradat stílusosan, változatosan és költség hatékonyan tudd összeállítani.

Összeállításunkban a kismama-viselet webáruház őszi-téli kollekciójából választottunk modelleket. A ruhákat megvásárolhatjátok a kismama-viselet.hu webáruházban.


SzerkesztiKismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

Képek: kismama-viselet.hu
forrás: www.szuloklapja.hu

2012. augusztus 27., hétfő

Újabb kutatások bizonyítják, hogy a baba agyának fejlődéséhez legjobb az anyatej.


Elméleti és állatkísérletes adatok alapján kutatók sokáig úgy vélték, hogy az újszülöttek szellemi fejlődéséhez az anyatejnél is jobb táplálékot lehet készíteni. Egészséges csecsemők vizsgálata viszont azt igazolta, hogy az anyatejnél "okosítóbb" babatápszert egyelőre nem sikerült előállítani - írja az MTI.

A tápszeripar már régóta igyekezett tehéntejből is elfogadható minőségű babatápszereket készíteni, a tudományban dolgozók pedig ezt megpróbálták még tovább tökéletesíteni. Fölvetődött, hogy a szójatej bizonyos alkotóelemei olyan kémiai összetételűek, hogy fokozhatják az újszülöttek testi és szellemi fejlődését. Szakemberek ilyen csecsemőtápszereket is kikísérleteztek, és ezek adása bizonyos országokban divattá vált. Az Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium kutató csoportja jelentős összeget költött arra a vizsgálatra, melyben egészséges újszülöttek szellemi fejlődését tanulmányozták a legkorszerűbb módszerekkel: a kicsinyek anyatejet, tehéntejből készült tápszert vagy szójafehérjékkel gazdagított babatápot kaptak egyéves korukig. A vizsgálatban 131 újszülött kizárólag anyatejet szopott, ugyanannyi babát tejből összeállított tápszerrel, a harmadik csoport tagjait pedig a tudományosan elkészített szójaitallal táplálták. A részletes babafejlődési vizsgálatok a harmadik, hatodik és kilencedik hónapban történtek, mindenkinél azonos módon. A kutatók arra is figyeltek, hogy az eredmények összehasonlításakor megnézzék, van-e különbség a babák szellemi fejlődése során a lányok és a fiúk között, illetve számít-e a születési súly, a bőrszín, a fejkörfogat vagy az anya intelligenciahányadosa.

Ugyan jelentős különbség a háromféleképp táplált babák között nem volt, azonban az anyatejes kicsik valamivel jobb eredménnyel szerepeltek már a hatodik és a kilencedik hónapos korban. A második helyre a tehéntej alapú tápszer került és a harmadik hely jutott a szójatejjel készült új készítménynek. Ezek az eredmények összhangban vannak azzal az óriási szakirodalommal, amely kimutatja a szoptatás előnyeit a gyermek kognitív képességeinek fejlődésére. Fontos azonban rámutatni arra, hogy mindhárom vizsgált csoport fejlődési mutatói a normális értékeken belül voltak, és az anyatejjel táplált gyermekek, valamint a tápszerrel táplált kicsinyek közötti különbség igen kicsi volt - hangsúlyozták a szakemberek. Aline Andres és munkacsoportjának tanulmánya a Pediatrics szakfolyóiratban jelent meg.

SzerkesztiKismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

forrás: babaszoba.hu

2012. augusztus 25., szombat

Figyelem! Halálos lehet a csecsemő rázása!


Az utóbbi napokban sok helyről lehet hallani e témáról, de úgy gondoljuk, nem lehet elégszer elmondani, és minden fórumot meg kell ragadni a figyelem felhívására, ezért mi is kitérünk a témára!

A baba rázása a leggyakoribb halál az egy évesnél fiatalabb csecsemők körében. A szülők általában tehetetlenségükben rázzák meg a gyerekeket, ami könnyen a baba halálához vezethet, vagy súlyos fogyatékosságot okozhat. Néhány hete egy négy hónapos baba vesztette életét emiatt. A Semmelweis Egyetem MR Kutatóközpontjának igazgatója szerint a szülők nem elég tájékozottak, ez okozza a bajt.

Frontális ütközéshez hasonló hatást gyakorol az egyévesnél fiatalabb gyerekre, ha valaki megrázza. A kisbaba még nem tudja megtartani a fejét, így az rázás közben ide-oda billeg, az erős gyorsulások és lassulások hatására pedig csúszkál az agya a koponyán belül. Néhány másodperc is elég ahhoz, hogy a kemény agyhártya alatt elszakadjanak az erek és vérömlenyek keletkezzenek, ami súlyosan károsíthatja a baba agyát.

Dr. Rudas Gábor, a Semmelweis Egyetem MR Kutatóközpont igazgatója évente mintegy öt hasonló esettel találkozik, de ez szerinte csak a jéghegy csúcsa. „Ha valaki egyszer megrázta a gyermekét, általában megteszi többször is. A vérömleny nem feltétlenül okoz azonnali klinikai tüneteket. A felnőttek gyakran nem is sejtik, milyen súlyos sérülést okoztak a babának. Amikor végül mégis hozzánk kerül a baba, az MR vizsgálat során azt látjuk, hogy az agy mindkét oldalán különböző idejű vérzések vannak; meg tudjuk mondani, milyen rétegekben van a vérzés, hogy az mennyire friss, és azt is, hogy az agyállományban milyen károsodás lépett fel.” – mondta a kutató.

Hányás, nyugtalanság, mozdulatlanság, letargia

Az egyévesnél fiatalabb csecsemők között a bántalmazás a második leggyakoribb halálok, a baba rázása pedig a 0-3 éves korú gyermekeket érintő leggyakoribb bántalmazási forma. A szülők vagy a gondozók általában idegességükben, tehetetlenségükben kontrollt vesztve rázzák meg a síró kisbabát, anélkül, hogy tisztában lennének a következményekkel. Előfordul olyan eset is, hogy durva játéktól, levegőbe dobálástól szenved agykárosodást a gyermek.

Egy kanadai felmérés szerint a babák ötöde belehalt a gyakran csak néhány másodperces rázásba. A túlélők több mint fele idegrendszeri károsodást, 65 százalékuk pedig látássérülést szenvedett. A megrázott csecsemő szindróma a leggyakoribb halálok a traumás fejsérülések között. Az ilyen esetekre szakosodott National Center on Shaken Baby Syndrome szervezet szerint az Egyesült Államokban évente 1200-1400 gyerek sérülését vagy halálát okozza megrázás.

Később már maga a szülő, gondozó is látja, hogy baj van a gyermekkel, bár a klinikai tünetek sokfélék lehetnek: a baba hányhat, túlságosan nyugtalan vagy mozdulatlan lehet, illetve letargiába eshet. A védőnő vagy a gyermekorvos is sokszor csak annyit sejt, hogy valamilyen központi idegrendszeri problémája lehet a csecsemőnek. Mivel a megrázott gyermek szindróma általában semmiféle látható sérüléssel, töréssel nem jár, ezért ritkán gyanakszanak bántalmazásra. Az egyetlen külső jel a feszülő kutacs lehet, hiszen az agyban mindent kitölt a vér.

Retina-bevérzés, agyödéma, kétoldali vérzés

Dr. Rudas Gábor elmondta, hogy az MR vizsgálat eredménye az agyhártya alatti kétoldali vérzéseket és az agyödémát állapítja meg, míg a szemfenékvizsgálat világosan mutatja, hogy a retina erei is bevéreznek. Ha ez a három tünet megfigyelhető, akkor nem kérdéses, hogy mi történt: százszázalékos biztonsággal meg lehet mondani, hogy a gyereket megrázták.

Rudas doktor megjegyezte: amellett hogy a szülőkkel, gondozókkal meg kell értetni, hogy a gyermek megrázása is bántalmazás, a külső jelek hiánya miatt gyakran a radiológus, a szemész, a gyerekgyógyász vagy az intenzív terápiás szakember sem gondol erre a szindrómára, így fontos a teljes társadalom figyelmét felhívni erre a jelenségre.

SzerkesztiKismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

forrás: ATV.hu, Index.hu

2012. augusztus 24., péntek

Praktikák a reggeli rosszullét ellen


Ott a kezedben a kétcsíkos teszt, de mégsem felhőtlen az örömöd? Reggelente megkeseríti az életed az émelygés? Esetleg nemcsak reggel, de délben és este is vacakul érzed magad? A reggeli rosszullét a terhesség első trimeszterében a kismamák 70-80 százalékánál okoz panaszokat, és bizony, nevével ellentétben a nap bármelyik szakában jelentkezhet.

Ugyan valóban csak a terhesség első pár hónapjában észleli a kismamák nagy része – általában a 12-17. hét között ér véget -, és egy friss kutatás szerint azok a kismamák, akik szenvednek tőle, kisebb eséllyel vetélnek el, mint azok, akik sosem tapasztalták, ez a koraterhességi tünet valóban rányomhatja bélyegét a mindennapokra. Mit tehetsz azért, hogy a tüneteket csökkentsd, netán teljesen meg is szüntesd? Erre adunk most pár ötletet.

Gyömbérrel a jobb közérzetért! – A gyömbér igazoltan hatásos émelygés, hányinger ellen. A Nyugat-Sydney-i Egyetem 2010-es tanulmánya szerint pedig nemcsak a koraterhességi émelygés ellen hatásos, de alkalmazásával a kismamák hányása is megritkítható. Igyál gyömbérteát, egyél kandírozott gyömbért, gyömbéres kekszet, fűszerezz gyömbérrel – meglátod, jobban leszel!

Egy nyalás citrom – Vagy egy szippantás a levéből szintén segíthet. Sok nőnél a citrom friss illata és fanyar íze lecsillapítja a háborgó gyomrot.

Egyél rendszeresen! – Ha kismama vagy, már pusztán attól is rosszul lehetsz, ha nem eszel elég gyakran. Úgyhogy egyél, ha éhes vagy! Sokat segíthet, ha reggel is megpróbálsz magadba erőltetni valamit – az éhség könnyen émelygéssé válhat -, és felejtsd el az órára étkezést, egyél egy keveset, ha úgy érzed, éhes vagy. Attól sem kell tartanod, hogy ha csak a pirítós és a tea marad meg benned, mi lesz a gyerekkel – rendben fog fejlődni, és mire ennek valóban hatása lehet rá, már te is ki tudod majd bővíteni az étrended.

Az egyszerű nagyszerű! – A terhesség nem az az időszak, mikor érdemes a legkülönfélébb gasztro-kalandokba bocsátkozni, és kipróbálni például a thai vagy az indiai konyhát – kivéve persze, ha majd megveszel érte! Sokszor az egyszerűbb, kevésbé fűszeres és zsíros ételek jobban bent maradnak a gyomorban. Próbáld ki a főtt rizst, natúr joghurtot, görögdinnyét, banánt (mértékkel), reggeli pelyheket, főtt krumplit, párolt húst.

Idd más hőmérsékleten! – A reggeli meleg teád, amit annyira szeretsz, lehet, hogy ebben az időszakban kifejezetten rosszul esik. Ha így lenne, próbáld ki langyosan, ha az sem működik, akkor hidegen! Ha viszont az eddig jólesően hideg italok ingerlik a gyomrod, akkor idd azokat mostantól melegebben. A fontos csak az, hogy igyál eleget és még csak esélyt se adj a kiszáradásnak! Igyál meg naponta legalább nyolc pohárnyi folyadékot – de ha jól esik, fagyasztott gyümölcsökkel gazdagított vizes jégkrémként is elszopogathatsz egy jó adag folyadékot.

Ne gondolj rá! – Hát hogyne! Ha az olyan könnyű lenne! Pedig a figyelemelterelés valóban működik! Például a dolgozó mamák közül sokan beszámolnak arról, hogy ha belemerülnek a munkába, csökkennek a kellemetlen tünetek. Érdemes tehát megpróbálni folytatni a munkát, ha pedig nem dolgozol, próbálj meg olvasni, sétálni, barátokkal beszélgetni – bármit, ami elvonhatja a figyelmed a kellemetlenségekről.

Dőlj le! – Persze ezt könnyű mondani, hiszen, ha dolgozol vagy a nagyobb gyerekeidre kell felügyelned, nehezebben kivitelezhető. De ha le tudsz feküdni egy kicsikét, azzal könnyíthetsz az émelygésen és a hányingeren.

Gyengéd segítség! – Ha semmi sem használ, megpróbálkozhatsz a homeopátiás szerekkel, ezek között is vannak olyanok, amelyek kifejezetten a kismamák hányingere ellen hatásosak. Persze, nem árt előtte szakemberrel és a szülésszel is konzultálni.

Gyógyszeres harc – Persze, kismamaként az ember nem szívesen szed gyógyszert, ám ha semmi sem segít, előfordulhat, hogy az orvos gyógyszert javasol. A szakemberek szerint egy jól megválasztott gyógyszer kevesebb hátránnyal jár, mint az állandó hányás – mamára és babára nézve egyaránt.

Próbáld ki az akupunktúrát! – Természetesen szakemberhez kell fordulni, de sokak szerint a megfelelő pontokba szúrt akupunktúrás tűk akár már egyetlen alkalommal is lényegesen javíthatnak a helyzeten. Mielőtt kipróbálnád, mindenképp egyeztess a szülészorvosoddal!

Rejtett készletek – Ha a táskádban vagy a munkahelyi asztalodnál akad némi harapnivaló, az életmentő lehet a rosszullétekkel szemben. Némi perec, egy müzliszelet, egy kis doboz kóla (remek hányinger ellen!) segíthet a megelőzésben, ám ha minden kötél szakad, az sem árt, ha mellettük lapul egy zacskó, nedves törlőkendő, egy kis víz, hogy kiöblíthesd a szádat és némi leheletfrissítő cukorka.
Nektek milyen praktika vált be az első hónapok kellemetlen tünetei ellen?

SzerkesztiKismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

forrás:babanet.hu

2012. augusztus 23., csütörtök

Alapdarabok a kismama ruhatárában


Eltérnek a vélemények és nézetek arról, hogy egy kismamának hogyan kell ruhatárát felszerelni arra a bizonyos 5-6-7 hónapra. Egyesek szerint 1-2-3 mérettel nagyobb garnitúrával el lehet lenni, mások az örökölt darabokkal is megbékélnek. Vannak, akik használt ruhát vesznek itt-ott, és van, aki végigjárja a ma már egész terjedelmes kismamadivat ipar által kínált boltokat és felpróbál, kipróbál mindent. Akármelyik csoportba is tartozol, néhány praktikus alapelvet érdemes megfontolnod.

Egy kismama büszke a pocakjára, már akkor is, amikor az még nem is domborodik. A legjobb érzés tudni, ott bent cseperedik a bébi és igenis külvilág, tessék észrevenni. Legjobban kismamaruhába bújtatva tűnik ki a pocak, mert azért az domborodik, csak a figyelmes külvilág óvatos, nehogy rossz helyen rosszat mondjon.
De milyen legyen a ruhadarab? Hogyan tudhatjuk, hogy jót választunk?

Az első, amit le kell cserélni az a nadrág lesz (elnézést a szoknyásoktól, de a szoknyák tovább bírják mint a gatyák, azok derékmegoldásai rugalmasabbak általában. Amúgy meg a lent írtak teljesen adaptálhatóak szoknyára is). Ki-ki élethelyzetéből adódóan keres majd elegáns dolgozós nadrágot, rohangálós farmert vagy játszós laza gatyát. Végül is mindegy melyik csoportba tartozol, egy gyors körképet adnék a kismama nadrágok derék-pocak megoldásairól, hiszen azok lehetnek többfélék is:

Pocakbetétes nadrág, ami egy pamut(os) betét a nadrág derekában, ami feljön a pocak csúcsig, így az jól idomul domborodó pocakodhoz, nem csúszik le, viszont télen jótékonyan melegít. Nyáron meg úgyszintén (ráadásul ha sötét anyagból van, jól át is üt a világos toppocskákon.) Szerencsére sokfelé látni már a szofisztikált, nyári változatait is, ami már csak pár centin jön föl a pocakra, tehát a tartást biztositja, de nem melegít annyira.

Ez a megoldás a legelterjedtebb, a legkedveltebb. Gyakran társul még vele egy gombos behúzó a derék résznél. Ez nagyon hasznos, érdemes ilyet választani. Még nagyobb teret ad a méretváltozásnak  )

Magas derekú nadrágok: ezt azoknak ajánlom, akik már nagyobb hassal rendelkeznek, ugyanis ez a típusú nadrág mini hasakról leesik. Ennek az a lényege, hogy a nadrág egészen pocakcsúcsig tart, és ott állítható a fent említett gombolós megoldással a bősége. Miután az egész derék-pocak rész a nadrág anyagából készül, és az nem mindig rugalmas, testhezálló anyag, így ezt nagyon próbálni kell, sokaknak ugyanis jól el tud ez állni és az bizony kevésbé jó  ). Ebből a típusból vannak különböző változatok, mindenféle elasztikus oldal betétekkel próbálják javítani a helyzetet, de igazán jót nehéz találni.

Csípő fazonú, pocak betét nélküli nadrágok: sokan erre esküsznek, és már nagyon jókat láttam, viszont gyakorta övet kell hozzá venni, mert hát mi is tartaná fent a nadrágot? Inkább nyári viselet, télen behúz a cúg.

Egy aranyszabály minden esetben van: legyen kényelmes a nadrág, ne szorítson a varrás, de ne is essen le rólad. A legjobban úgy tudod kipróbálni a nadrágot, ha leülsz benne és picit előre hajolsz. Ha akkor sem szorít, akkor az biztos jó lesz és minden bizonnyal ki fog szolgálni a terhességed egész ideje alatt. Szem előtt kell azonban tartani, hogy a pillanatnak vásárolsz és nem azért hogy majd belehízzál… az ugyanis nem jó stratégia, mert nem törvényszerű, hogy hízni fogsz!

Azt vedd meg, ami most jó és ne azon morfondírozz hogy a 9. hónapban jó lesz-e még… egyenlőre ugyanis ott tartasz, hogy addig miben mész ki az utcára. És ne tessék megijedni, ha egyszerre nem egy nadrágot kell vegyél, hanem rögtön többet. Ugyanis egyszerre növöd ki a rendes ruhatárad és a kismama nem impulzus vásárló, hanem kényszerből veszi meg a dolgokat: ne nevezzük luxusnak, hogy rögtön két nadrágot is bevállalsz, a hét 5 munkanapján nem mehetsz ugyanabba, ugye?

És hogy mik legyen az alapdarabok? Magamból kiindulva egy elegánsabb, sötét színű nadrágot mindenképp vennék, ez színes felsőkkel jól lehet variálni, fehér blúzzal elegánssá tenni, és ha az alkalom megkívánja, egy topánkával fel lehet benne vonulni a férj oldalán egy-egy céges rendezvényen és begyűjteni a dicséreteke. Ha valaki szereti a világos nadrágot, az nyugodtan válasszon olyat, főleg ha éppen nyár van, mert az is legalább ilyen elegáns tud lenni!

Lévén szeretem a farmerokat, így kismamaként is biztosan vennék egyet. Szerencsére munkahelyem elnézi ha abban lejtek, főleg ha blúzt vagy elegánsabb felsővel tupirozom.
A hétvégéken meg vígan elvagyok egy zsebes gatyában, valami jó kis barna-militari árnyalatban festve világos felsőkkel laza, vagány és nem is topis, mégis kényelmes és praktikus bentre, kintre.

És habár drága hóbort, én mindig azt javaslom: tessék öltözködni kismamák! Olyan különleges pillanat ez, olyan ritka alkalom, ki kell használni és minden percét ki kell élvezni. Nagyanyáink sok-sok gyereket szültek, nekünk már csak egy, kettő, talán három jut. Persze utólag az is elég  )

És mi a jó hír? Hogy a kismamaruhákat még a gyermekágyas időszakban is ki tudod használni, mert habár szép célkitűzés, a valóság mégis sokszor más: rendes ruháidra várni kell! A 9 hónap alatt növesztett pocak nem megy vissza azzal hogy a baba kibújt, még pár hónap kell neki hogy ismét a régi legyen.

SzerkesztiKismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

képek:kismama-viselet.hu
forrás:kismamablog.hu

2012. augusztus 20., hétfő

Szépségápolási tippek kismamáknak


A terhesség a legszebb időszak egy nő életében, és sokan ilyenkor érzik igazán gyönyörűnek és nőiesnek önmagukat. A kismamák számára azonban negatív változásokat is hozhat a várandósság, hiszen a terhességi csíkok, pigmentfoltok és visszerek mind-mind természetes velejárói lehetnek a 9 hónapnak. Hogyan előzheted meg ezek kialakulását, illetve milyen kezelés bizonyul a leghatásosabbnak a terhesség alatti kellemetlenségek ellen?

Terhességi csíkok - repedések a bőrön

A striák, vagy hétköznapi nyelven terhességi csíkok általában hirtelen történő, nagymértékű hízás és fogyás következtében alakulnak ki, éppen ezért gyakori kellemetlenség a várandósság időszakában is. Ezek a repedések először lilás színűek, majd az idő múlásával kifehérednek és gyöngyházas áranyalatúvá válnak.
A terhességi csíkok kialakulásáért elsősorban a genetikai hajlam a felelős, ezért a különféle krémekkel és olajokkal történő ápolás sem jelent minden esetben biztos megelőzési módszert. A már meglévő striák ellen leginkább a professzionális eljárások (lézeres kezelés, plasztikai sebészet) nyújthatnak többé-kevésbé hatásos megoldást, de a nem túl régi és felszínes csíkokat akár a házi praktikák segítségével is halványíthatod. Hidratáló testápolóhoz keverj pár csepp illóolajat (pl. szőlőmag, fahéj, mandula vagy len) és ezzel masszírozd naponta a pocakod, de az természetes olívaolaj, kakaóvaj és E-vitamin külső alkalmazása is hatásos lehet - ha rendszeresen és kitartóan használod.

Tipp: a megfelelő ápolás és gondos hidratálás (kívül-belül) segíthet megőrizni a bőr rugalmasságát, ezáltal pedig csökken a terhességi csíkok kialakulásának esélye is!

Harc a pigmentfoltok ellen...

A terhesség időszakában bőr is nagyobb igénybevételnek van kitéve és a hormonális változásoknak köszönhetően pedig érzékennyé válik. Ennek hatására gyakori probléma az úgynevezett "pigmenteloszlási zavar", amely következtében barnás foltok, vagyis pigmentfoltok jelennek meg a bőr felszínén. Ezek lehetnek átmeneti elváltozások (a legtöbb esetben a szülést követő időszakban nyomtalanul elhalványodnak), de egyes esetekben sajnos állandósulnak és végleg meg is maradhatnak. Jellemzően homlokon, az orron, vagy az ajkak felett jelennek meg, és várandósság egyik legszembetűnőbb kellemetlenségei közé tartoznak.
A pigmentfoltok kezelésére általában kétféle mód áll rendelkezésre: bőrhalványító készítmények alkalmazása és különféle hámlasztások, peelingek. Mivel ezek az eljárások kisebb-nagyobb erősségű vegyi anyagok használatát feltételezik, ezért alkalmazásukat csak a szoptatási időszak után szabad megkezdeni! Fontos tudni, hogy ahiperpigmentáció elleni harc általában hosszú folyamat és csupán kitartó kezeléssel érhető el a kívánt eredmény.
Napsugárzás hatására a pigmentfoltok hangsúlyosabbá válnak, ezért kerülendő a terhesség alatti túlzott napozás.  Minden esetben (már ha csak napsütésben kilépsz az utcára) célszerű széles spektrumú, magas faktorszámú és nagy hatásfokú napvédő készítményt alkalmazni!

Tipp: a sötét foltok halványítására használj magas C-vitamin tartalmú hidratáló krémet.

Hajfestés és hajápolás a terhesség alatt

A várandósság előrehaladtával a haj általában megerősödik és fényesebbé válik - legalábbis a természetes és nem festett haj esetében lehetnek szembetűnőek ezek a pozitív változások. Az első trimeszterben végbemenő hormonális változások azonban nem mindig hatnak kedvezően a hajkoronára, és a faggyúmirigyek túlzott működésének köszönhetően az hamar zsírossá válik és lelapulhat. Ennek kezelésére válassz mindennapi használatra alkalmas, kímélő sampont és a balzsamot is csak a hajvégekre használd (amennyiben egyáltalán szükségét érzed).


A terhesség alatti hajfestés kérdése a mai napig megosztja a kismamákat - egyesek teljes mértékben kerülik, míg mások semmilyen indokot nem tudnak felhozni ellene. Sokan úgy tartják, hogy a hajfestékekben található vegyi anyagok a fejbőrön keresztül könnyen felszívódhatnak, és káros hatással lehetnek a babára. Ebben van némi igazság, azonban a napjainkban használt hajfestékek már sokkal kíméletesebbek mint amit elődeink használtak, a felszívódott mennyiség pedig már szinte jelentéktelen a magzatra nézve. A terhesség alatti hajfestés veszélye inkább a belélegzett gázokban rejlik, amely a színezési procedúra alatt keletkezik. Ennek elkerülése érdekében mindenképpen nyitott, vagy legalábbis jól szellőző helyiségben történjen a festés!

Tipp: a várandósság ideje alatt használj színezőt vagy természetes alapanyagú hajfestékeket, illetve választhatod a melírozást is (így a festék nem érintkezik közvetlenül a fejbőrrel).

Száraz bőr / pattanások

A hormonváltozásoknak köszönhetően jellemző tünete lehet a terhességnek a bőr kiszáradása is (főleg a has tájékán), mivel a zsírtelrmelődés általában csökken ebben az időszakban. Az érzékeny bőr sok esetben viszket, könnyen berepedezik és ez az állapot sajnos kedvez a ráncok idő előtti kialakulásának is. A kellemetlenségek megelőzése érdekében már a terhesség kezdetén kezdj el gazdagabb hidratáló krémet kenni az arcbőrödre, és a fürdések után minden esetben használj tápláló testápolót.
Tipp: a fürdővízbe öntött pár csepp olaj - pld. olíva vagy mandula - igen hasznos lehet a bőr hidratálása szempontjából
A pattanások megjelenése és a zsíros bőr szintén nem ritka a várandósság időszakában, mivel a magas progeszteronszintnek köszönhetően fokozódhat a faggyúmirigyek termelése. Ebben az esetben a legfontosabb a bőr folyamatos tisztán tartása, a bőrtípusnak megfelelő krémek kiválasztása és a mechanikai radírok rendszeres használata.

Tipp: a terhesség időszakában kerüld el azokat a készítményeket, amelyek összetételében nagy mennyiségű szalicilsav (BHA, beta hydroxy acid) vagy benzol peroxide (benzoyl-peroxide) található.

Sötét karikák a szem alatt

A szem alatti elszíneződések, sötét karikák megjelenése általában gyakoribb az olyan időszakban, amikor a szervezet különféle hormonváltozásokon megy keresztül (mint pld. a terhesség vagy menstruáció). Kialakulásában hatalmas szerepe van hajlamnak, a bőrtípusnak és a hajszálerek állapotának is, ezért végleges eltüntetése legtöbb esetben nem lehetséges.
Hogyan fedheted el vagy legalábbis halványíthatod a szem alatti elszíneződéseket?


● megfelelő árnyalatú és állagú korrektor használatával - a szem alá általában célszerű folyékonyabb állagú, sárgás színű (a bőrszíntől függően esetleg barackos árnyalatú) korrektort használni, hogy megfelelően hidratálva hozza egyensúlyba a kékes/lilás árnyalatot az arc többi részével. Sokan azt tanácsolják, hogy a korrektor legyen picit világosabb az alapozónál, hogy a visszaverődő fény segítségével emelje ki a szemet, míg mások inkább az alapozó színével megegyező korrektort tartják a megfelelőnek - ez részben ízlés dolga, részben pedig a próbálgatások eredménye.

● vitaminokkal és ásványi anyagokkal - a pihentető alvás, a kívül-belül hidratálás, és a megfelelő vitaminok rendszeres pótlása segíthet a szem alatti sötét karikák halványításában. Célszerű olyan krémeket választani, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak K, C és E-vitamint, mivel ezek bizonyulnak a leghatásosabbaknak ebben az esetben. Keringési zavar és vashiány is állhat a lilás elszíneződés hátterében, ezért akár egy teljes körű kivizsgálás is segíthet a problémán.

Tipp: az uborka igazi csodaszer - nedvességkölcsönző hatásának köszönhetően a fáradt és karikás szemek gyorsan felfrissülnek és üdének tűnnek.

Visszerek eltüntetése - lehetséges?

A terhesség alatti visszerek általában a fokozott terhelés következtében alakulnak ki (a várandósság alatt jelentősen megnövekszik a testtömeg), de a hormonális változások, a genetikai hajlam és a fokozott vízvisszatartás is hozzájárul a megjelenéséhez. A terhességi csíkokhoz hasonlóan a már kialakult visszereketházi praktikák segítségével teljesen eltüntetni nem lehet, de rendszeres testmozgással vagy pld. hideg-meleg váltózuhany alkalmazásával többé-kevésbé javítani lehet a láb vénáinak állapotán.
Ebben az esetben is a megelőzés bizonyul a legjobb megoldásnak: kerüld a hosszabb ideig tartó ácsorgást, ne hordj túl magas vagy túl szűk cipőt és ha lehetőséged van, mindig polcold magasabbra a lábaidat, mint a törzsed!
A professzionális eljárások (lézeres kezelés, akupunktúra, magas hatóanyag-tartalmú készítmények stb.) jelentős változást hozhatnak, azonban ezek alkalmazása a várandósság alatt vagy a szoptatás időszakában nem lehetséges. Ezekre nem is minden esetben van szükség, mivel a terhességi visszerek sok esetben a szülést követően (a hormonszintek csökkenésével) látványosan csökkennek. A testsúly egy részének hirtelen elvesztése és hormonszint normalizálódása következtében csökken a nyomás az erekben, így a tágult vénák részlegesen vagy akár teljesen is visszafejlődhetnek.

Tipp: a népi gyógyászat szerint a vadgesztenye (olaj vagy kivonatot tartalmazó krém formájában) hatásos fegyver a visszér ellen, mivel erősíti az érfalakat, növeli annak rugalmasságát, kiváló gyulladáscsökkentő és a szervezet vízvisszatartását is gátolja.


Szerkeszti: kismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

Cikk forrása: csaladivilag.hu
Képek forrása: life.hu; bien.hu