2012. augusztus 27., hétfő

Újabb kutatások bizonyítják, hogy a baba agyának fejlődéséhez legjobb az anyatej.


Elméleti és állatkísérletes adatok alapján kutatók sokáig úgy vélték, hogy az újszülöttek szellemi fejlődéséhez az anyatejnél is jobb táplálékot lehet készíteni. Egészséges csecsemők vizsgálata viszont azt igazolta, hogy az anyatejnél "okosítóbb" babatápszert egyelőre nem sikerült előállítani - írja az MTI.

A tápszeripar már régóta igyekezett tehéntejből is elfogadható minőségű babatápszereket készíteni, a tudományban dolgozók pedig ezt megpróbálták még tovább tökéletesíteni. Fölvetődött, hogy a szójatej bizonyos alkotóelemei olyan kémiai összetételűek, hogy fokozhatják az újszülöttek testi és szellemi fejlődését. Szakemberek ilyen csecsemőtápszereket is kikísérleteztek, és ezek adása bizonyos országokban divattá vált. Az Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium kutató csoportja jelentős összeget költött arra a vizsgálatra, melyben egészséges újszülöttek szellemi fejlődését tanulmányozták a legkorszerűbb módszerekkel: a kicsinyek anyatejet, tehéntejből készült tápszert vagy szójafehérjékkel gazdagított babatápot kaptak egyéves korukig. A vizsgálatban 131 újszülött kizárólag anyatejet szopott, ugyanannyi babát tejből összeállított tápszerrel, a harmadik csoport tagjait pedig a tudományosan elkészített szójaitallal táplálták. A részletes babafejlődési vizsgálatok a harmadik, hatodik és kilencedik hónapban történtek, mindenkinél azonos módon. A kutatók arra is figyeltek, hogy az eredmények összehasonlításakor megnézzék, van-e különbség a babák szellemi fejlődése során a lányok és a fiúk között, illetve számít-e a születési súly, a bőrszín, a fejkörfogat vagy az anya intelligenciahányadosa.

Ugyan jelentős különbség a háromféleképp táplált babák között nem volt, azonban az anyatejes kicsik valamivel jobb eredménnyel szerepeltek már a hatodik és a kilencedik hónapos korban. A második helyre a tehéntej alapú tápszer került és a harmadik hely jutott a szójatejjel készült új készítménynek. Ezek az eredmények összhangban vannak azzal az óriási szakirodalommal, amely kimutatja a szoptatás előnyeit a gyermek kognitív képességeinek fejlődésére. Fontos azonban rámutatni arra, hogy mindhárom vizsgált csoport fejlődési mutatói a normális értékeken belül voltak, és az anyatejjel táplált gyermekek, valamint a tápszerrel táplált kicsinyek közötti különbség igen kicsi volt - hangsúlyozták a szakemberek. Aline Andres és munkacsoportjának tanulmánya a Pediatrics szakfolyóiratban jelent meg.

SzerkesztiKismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

forrás: babaszoba.hu

2012. augusztus 25., szombat

Figyelem! Halálos lehet a csecsemő rázása!


Az utóbbi napokban sok helyről lehet hallani e témáról, de úgy gondoljuk, nem lehet elégszer elmondani, és minden fórumot meg kell ragadni a figyelem felhívására, ezért mi is kitérünk a témára!

A baba rázása a leggyakoribb halál az egy évesnél fiatalabb csecsemők körében. A szülők általában tehetetlenségükben rázzák meg a gyerekeket, ami könnyen a baba halálához vezethet, vagy súlyos fogyatékosságot okozhat. Néhány hete egy négy hónapos baba vesztette életét emiatt. A Semmelweis Egyetem MR Kutatóközpontjának igazgatója szerint a szülők nem elég tájékozottak, ez okozza a bajt.

Frontális ütközéshez hasonló hatást gyakorol az egyévesnél fiatalabb gyerekre, ha valaki megrázza. A kisbaba még nem tudja megtartani a fejét, így az rázás közben ide-oda billeg, az erős gyorsulások és lassulások hatására pedig csúszkál az agya a koponyán belül. Néhány másodperc is elég ahhoz, hogy a kemény agyhártya alatt elszakadjanak az erek és vérömlenyek keletkezzenek, ami súlyosan károsíthatja a baba agyát.

Dr. Rudas Gábor, a Semmelweis Egyetem MR Kutatóközpont igazgatója évente mintegy öt hasonló esettel találkozik, de ez szerinte csak a jéghegy csúcsa. „Ha valaki egyszer megrázta a gyermekét, általában megteszi többször is. A vérömleny nem feltétlenül okoz azonnali klinikai tüneteket. A felnőttek gyakran nem is sejtik, milyen súlyos sérülést okoztak a babának. Amikor végül mégis hozzánk kerül a baba, az MR vizsgálat során azt látjuk, hogy az agy mindkét oldalán különböző idejű vérzések vannak; meg tudjuk mondani, milyen rétegekben van a vérzés, hogy az mennyire friss, és azt is, hogy az agyállományban milyen károsodás lépett fel.” – mondta a kutató.

Hányás, nyugtalanság, mozdulatlanság, letargia

Az egyévesnél fiatalabb csecsemők között a bántalmazás a második leggyakoribb halálok, a baba rázása pedig a 0-3 éves korú gyermekeket érintő leggyakoribb bántalmazási forma. A szülők vagy a gondozók általában idegességükben, tehetetlenségükben kontrollt vesztve rázzák meg a síró kisbabát, anélkül, hogy tisztában lennének a következményekkel. Előfordul olyan eset is, hogy durva játéktól, levegőbe dobálástól szenved agykárosodást a gyermek.

Egy kanadai felmérés szerint a babák ötöde belehalt a gyakran csak néhány másodperces rázásba. A túlélők több mint fele idegrendszeri károsodást, 65 százalékuk pedig látássérülést szenvedett. A megrázott csecsemő szindróma a leggyakoribb halálok a traumás fejsérülések között. Az ilyen esetekre szakosodott National Center on Shaken Baby Syndrome szervezet szerint az Egyesült Államokban évente 1200-1400 gyerek sérülését vagy halálát okozza megrázás.

Később már maga a szülő, gondozó is látja, hogy baj van a gyermekkel, bár a klinikai tünetek sokfélék lehetnek: a baba hányhat, túlságosan nyugtalan vagy mozdulatlan lehet, illetve letargiába eshet. A védőnő vagy a gyermekorvos is sokszor csak annyit sejt, hogy valamilyen központi idegrendszeri problémája lehet a csecsemőnek. Mivel a megrázott gyermek szindróma általában semmiféle látható sérüléssel, töréssel nem jár, ezért ritkán gyanakszanak bántalmazásra. Az egyetlen külső jel a feszülő kutacs lehet, hiszen az agyban mindent kitölt a vér.

Retina-bevérzés, agyödéma, kétoldali vérzés

Dr. Rudas Gábor elmondta, hogy az MR vizsgálat eredménye az agyhártya alatti kétoldali vérzéseket és az agyödémát állapítja meg, míg a szemfenékvizsgálat világosan mutatja, hogy a retina erei is bevéreznek. Ha ez a három tünet megfigyelhető, akkor nem kérdéses, hogy mi történt: százszázalékos biztonsággal meg lehet mondani, hogy a gyereket megrázták.

Rudas doktor megjegyezte: amellett hogy a szülőkkel, gondozókkal meg kell értetni, hogy a gyermek megrázása is bántalmazás, a külső jelek hiánya miatt gyakran a radiológus, a szemész, a gyerekgyógyász vagy az intenzív terápiás szakember sem gondol erre a szindrómára, így fontos a teljes társadalom figyelmét felhívni erre a jelenségre.

SzerkesztiKismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

forrás: ATV.hu, Index.hu

2012. augusztus 24., péntek

Praktikák a reggeli rosszullét ellen


Ott a kezedben a kétcsíkos teszt, de mégsem felhőtlen az örömöd? Reggelente megkeseríti az életed az émelygés? Esetleg nemcsak reggel, de délben és este is vacakul érzed magad? A reggeli rosszullét a terhesség első trimeszterében a kismamák 70-80 százalékánál okoz panaszokat, és bizony, nevével ellentétben a nap bármelyik szakában jelentkezhet.

Ugyan valóban csak a terhesség első pár hónapjában észleli a kismamák nagy része – általában a 12-17. hét között ér véget -, és egy friss kutatás szerint azok a kismamák, akik szenvednek tőle, kisebb eséllyel vetélnek el, mint azok, akik sosem tapasztalták, ez a koraterhességi tünet valóban rányomhatja bélyegét a mindennapokra. Mit tehetsz azért, hogy a tüneteket csökkentsd, netán teljesen meg is szüntesd? Erre adunk most pár ötletet.

Gyömbérrel a jobb közérzetért! – A gyömbér igazoltan hatásos émelygés, hányinger ellen. A Nyugat-Sydney-i Egyetem 2010-es tanulmánya szerint pedig nemcsak a koraterhességi émelygés ellen hatásos, de alkalmazásával a kismamák hányása is megritkítható. Igyál gyömbérteát, egyél kandírozott gyömbért, gyömbéres kekszet, fűszerezz gyömbérrel – meglátod, jobban leszel!

Egy nyalás citrom – Vagy egy szippantás a levéből szintén segíthet. Sok nőnél a citrom friss illata és fanyar íze lecsillapítja a háborgó gyomrot.

Egyél rendszeresen! – Ha kismama vagy, már pusztán attól is rosszul lehetsz, ha nem eszel elég gyakran. Úgyhogy egyél, ha éhes vagy! Sokat segíthet, ha reggel is megpróbálsz magadba erőltetni valamit – az éhség könnyen émelygéssé válhat -, és felejtsd el az órára étkezést, egyél egy keveset, ha úgy érzed, éhes vagy. Attól sem kell tartanod, hogy ha csak a pirítós és a tea marad meg benned, mi lesz a gyerekkel – rendben fog fejlődni, és mire ennek valóban hatása lehet rá, már te is ki tudod majd bővíteni az étrended.

Az egyszerű nagyszerű! – A terhesség nem az az időszak, mikor érdemes a legkülönfélébb gasztro-kalandokba bocsátkozni, és kipróbálni például a thai vagy az indiai konyhát – kivéve persze, ha majd megveszel érte! Sokszor az egyszerűbb, kevésbé fűszeres és zsíros ételek jobban bent maradnak a gyomorban. Próbáld ki a főtt rizst, natúr joghurtot, görögdinnyét, banánt (mértékkel), reggeli pelyheket, főtt krumplit, párolt húst.

Idd más hőmérsékleten! – A reggeli meleg teád, amit annyira szeretsz, lehet, hogy ebben az időszakban kifejezetten rosszul esik. Ha így lenne, próbáld ki langyosan, ha az sem működik, akkor hidegen! Ha viszont az eddig jólesően hideg italok ingerlik a gyomrod, akkor idd azokat mostantól melegebben. A fontos csak az, hogy igyál eleget és még csak esélyt se adj a kiszáradásnak! Igyál meg naponta legalább nyolc pohárnyi folyadékot – de ha jól esik, fagyasztott gyümölcsökkel gazdagított vizes jégkrémként is elszopogathatsz egy jó adag folyadékot.

Ne gondolj rá! – Hát hogyne! Ha az olyan könnyű lenne! Pedig a figyelemelterelés valóban működik! Például a dolgozó mamák közül sokan beszámolnak arról, hogy ha belemerülnek a munkába, csökkennek a kellemetlen tünetek. Érdemes tehát megpróbálni folytatni a munkát, ha pedig nem dolgozol, próbálj meg olvasni, sétálni, barátokkal beszélgetni – bármit, ami elvonhatja a figyelmed a kellemetlenségekről.

Dőlj le! – Persze ezt könnyű mondani, hiszen, ha dolgozol vagy a nagyobb gyerekeidre kell felügyelned, nehezebben kivitelezhető. De ha le tudsz feküdni egy kicsikét, azzal könnyíthetsz az émelygésen és a hányingeren.

Gyengéd segítség! – Ha semmi sem használ, megpróbálkozhatsz a homeopátiás szerekkel, ezek között is vannak olyanok, amelyek kifejezetten a kismamák hányingere ellen hatásosak. Persze, nem árt előtte szakemberrel és a szülésszel is konzultálni.

Gyógyszeres harc – Persze, kismamaként az ember nem szívesen szed gyógyszert, ám ha semmi sem segít, előfordulhat, hogy az orvos gyógyszert javasol. A szakemberek szerint egy jól megválasztott gyógyszer kevesebb hátránnyal jár, mint az állandó hányás – mamára és babára nézve egyaránt.

Próbáld ki az akupunktúrát! – Természetesen szakemberhez kell fordulni, de sokak szerint a megfelelő pontokba szúrt akupunktúrás tűk akár már egyetlen alkalommal is lényegesen javíthatnak a helyzeten. Mielőtt kipróbálnád, mindenképp egyeztess a szülészorvosoddal!

Rejtett készletek – Ha a táskádban vagy a munkahelyi asztalodnál akad némi harapnivaló, az életmentő lehet a rosszullétekkel szemben. Némi perec, egy müzliszelet, egy kis doboz kóla (remek hányinger ellen!) segíthet a megelőzésben, ám ha minden kötél szakad, az sem árt, ha mellettük lapul egy zacskó, nedves törlőkendő, egy kis víz, hogy kiöblíthesd a szádat és némi leheletfrissítő cukorka.
Nektek milyen praktika vált be az első hónapok kellemetlen tünetei ellen?

SzerkesztiKismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

forrás:babanet.hu

2012. augusztus 23., csütörtök

Alapdarabok a kismama ruhatárában


Eltérnek a vélemények és nézetek arról, hogy egy kismamának hogyan kell ruhatárát felszerelni arra a bizonyos 5-6-7 hónapra. Egyesek szerint 1-2-3 mérettel nagyobb garnitúrával el lehet lenni, mások az örökölt darabokkal is megbékélnek. Vannak, akik használt ruhát vesznek itt-ott, és van, aki végigjárja a ma már egész terjedelmes kismamadivat ipar által kínált boltokat és felpróbál, kipróbál mindent. Akármelyik csoportba is tartozol, néhány praktikus alapelvet érdemes megfontolnod.

Egy kismama büszke a pocakjára, már akkor is, amikor az még nem is domborodik. A legjobb érzés tudni, ott bent cseperedik a bébi és igenis külvilág, tessék észrevenni. Legjobban kismamaruhába bújtatva tűnik ki a pocak, mert azért az domborodik, csak a figyelmes külvilág óvatos, nehogy rossz helyen rosszat mondjon.
De milyen legyen a ruhadarab? Hogyan tudhatjuk, hogy jót választunk?

Az első, amit le kell cserélni az a nadrág lesz (elnézést a szoknyásoktól, de a szoknyák tovább bírják mint a gatyák, azok derékmegoldásai rugalmasabbak általában. Amúgy meg a lent írtak teljesen adaptálhatóak szoknyára is). Ki-ki élethelyzetéből adódóan keres majd elegáns dolgozós nadrágot, rohangálós farmert vagy játszós laza gatyát. Végül is mindegy melyik csoportba tartozol, egy gyors körképet adnék a kismama nadrágok derék-pocak megoldásairól, hiszen azok lehetnek többfélék is:

Pocakbetétes nadrág, ami egy pamut(os) betét a nadrág derekában, ami feljön a pocak csúcsig, így az jól idomul domborodó pocakodhoz, nem csúszik le, viszont télen jótékonyan melegít. Nyáron meg úgyszintén (ráadásul ha sötét anyagból van, jól át is üt a világos toppocskákon.) Szerencsére sokfelé látni már a szofisztikált, nyári változatait is, ami már csak pár centin jön föl a pocakra, tehát a tartást biztositja, de nem melegít annyira.

Ez a megoldás a legelterjedtebb, a legkedveltebb. Gyakran társul még vele egy gombos behúzó a derék résznél. Ez nagyon hasznos, érdemes ilyet választani. Még nagyobb teret ad a méretváltozásnak  )

Magas derekú nadrágok: ezt azoknak ajánlom, akik már nagyobb hassal rendelkeznek, ugyanis ez a típusú nadrág mini hasakról leesik. Ennek az a lényege, hogy a nadrág egészen pocakcsúcsig tart, és ott állítható a fent említett gombolós megoldással a bősége. Miután az egész derék-pocak rész a nadrág anyagából készül, és az nem mindig rugalmas, testhezálló anyag, így ezt nagyon próbálni kell, sokaknak ugyanis jól el tud ez állni és az bizony kevésbé jó  ). Ebből a típusból vannak különböző változatok, mindenféle elasztikus oldal betétekkel próbálják javítani a helyzetet, de igazán jót nehéz találni.

Csípő fazonú, pocak betét nélküli nadrágok: sokan erre esküsznek, és már nagyon jókat láttam, viszont gyakorta övet kell hozzá venni, mert hát mi is tartaná fent a nadrágot? Inkább nyári viselet, télen behúz a cúg.

Egy aranyszabály minden esetben van: legyen kényelmes a nadrág, ne szorítson a varrás, de ne is essen le rólad. A legjobban úgy tudod kipróbálni a nadrágot, ha leülsz benne és picit előre hajolsz. Ha akkor sem szorít, akkor az biztos jó lesz és minden bizonnyal ki fog szolgálni a terhességed egész ideje alatt. Szem előtt kell azonban tartani, hogy a pillanatnak vásárolsz és nem azért hogy majd belehízzál… az ugyanis nem jó stratégia, mert nem törvényszerű, hogy hízni fogsz!

Azt vedd meg, ami most jó és ne azon morfondírozz hogy a 9. hónapban jó lesz-e még… egyenlőre ugyanis ott tartasz, hogy addig miben mész ki az utcára. És ne tessék megijedni, ha egyszerre nem egy nadrágot kell vegyél, hanem rögtön többet. Ugyanis egyszerre növöd ki a rendes ruhatárad és a kismama nem impulzus vásárló, hanem kényszerből veszi meg a dolgokat: ne nevezzük luxusnak, hogy rögtön két nadrágot is bevállalsz, a hét 5 munkanapján nem mehetsz ugyanabba, ugye?

És hogy mik legyen az alapdarabok? Magamból kiindulva egy elegánsabb, sötét színű nadrágot mindenképp vennék, ez színes felsőkkel jól lehet variálni, fehér blúzzal elegánssá tenni, és ha az alkalom megkívánja, egy topánkával fel lehet benne vonulni a férj oldalán egy-egy céges rendezvényen és begyűjteni a dicséreteke. Ha valaki szereti a világos nadrágot, az nyugodtan válasszon olyat, főleg ha éppen nyár van, mert az is legalább ilyen elegáns tud lenni!

Lévén szeretem a farmerokat, így kismamaként is biztosan vennék egyet. Szerencsére munkahelyem elnézi ha abban lejtek, főleg ha blúzt vagy elegánsabb felsővel tupirozom.
A hétvégéken meg vígan elvagyok egy zsebes gatyában, valami jó kis barna-militari árnyalatban festve világos felsőkkel laza, vagány és nem is topis, mégis kényelmes és praktikus bentre, kintre.

És habár drága hóbort, én mindig azt javaslom: tessék öltözködni kismamák! Olyan különleges pillanat ez, olyan ritka alkalom, ki kell használni és minden percét ki kell élvezni. Nagyanyáink sok-sok gyereket szültek, nekünk már csak egy, kettő, talán három jut. Persze utólag az is elég  )

És mi a jó hír? Hogy a kismamaruhákat még a gyermekágyas időszakban is ki tudod használni, mert habár szép célkitűzés, a valóság mégis sokszor más: rendes ruháidra várni kell! A 9 hónap alatt növesztett pocak nem megy vissza azzal hogy a baba kibújt, még pár hónap kell neki hogy ismét a régi legyen.

SzerkesztiKismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

képek:kismama-viselet.hu
forrás:kismamablog.hu

2012. augusztus 20., hétfő

Szépségápolási tippek kismamáknak


A terhesség a legszebb időszak egy nő életében, és sokan ilyenkor érzik igazán gyönyörűnek és nőiesnek önmagukat. A kismamák számára azonban negatív változásokat is hozhat a várandósság, hiszen a terhességi csíkok, pigmentfoltok és visszerek mind-mind természetes velejárói lehetnek a 9 hónapnak. Hogyan előzheted meg ezek kialakulását, illetve milyen kezelés bizonyul a leghatásosabbnak a terhesség alatti kellemetlenségek ellen?

Terhességi csíkok - repedések a bőrön

A striák, vagy hétköznapi nyelven terhességi csíkok általában hirtelen történő, nagymértékű hízás és fogyás következtében alakulnak ki, éppen ezért gyakori kellemetlenség a várandósság időszakában is. Ezek a repedések először lilás színűek, majd az idő múlásával kifehérednek és gyöngyházas áranyalatúvá válnak.
A terhességi csíkok kialakulásáért elsősorban a genetikai hajlam a felelős, ezért a különféle krémekkel és olajokkal történő ápolás sem jelent minden esetben biztos megelőzési módszert. A már meglévő striák ellen leginkább a professzionális eljárások (lézeres kezelés, plasztikai sebészet) nyújthatnak többé-kevésbé hatásos megoldást, de a nem túl régi és felszínes csíkokat akár a házi praktikák segítségével is halványíthatod. Hidratáló testápolóhoz keverj pár csepp illóolajat (pl. szőlőmag, fahéj, mandula vagy len) és ezzel masszírozd naponta a pocakod, de az természetes olívaolaj, kakaóvaj és E-vitamin külső alkalmazása is hatásos lehet - ha rendszeresen és kitartóan használod.

Tipp: a megfelelő ápolás és gondos hidratálás (kívül-belül) segíthet megőrizni a bőr rugalmasságát, ezáltal pedig csökken a terhességi csíkok kialakulásának esélye is!

Harc a pigmentfoltok ellen...

A terhesség időszakában bőr is nagyobb igénybevételnek van kitéve és a hormonális változásoknak köszönhetően pedig érzékennyé válik. Ennek hatására gyakori probléma az úgynevezett "pigmenteloszlási zavar", amely következtében barnás foltok, vagyis pigmentfoltok jelennek meg a bőr felszínén. Ezek lehetnek átmeneti elváltozások (a legtöbb esetben a szülést követő időszakban nyomtalanul elhalványodnak), de egyes esetekben sajnos állandósulnak és végleg meg is maradhatnak. Jellemzően homlokon, az orron, vagy az ajkak felett jelennek meg, és várandósság egyik legszembetűnőbb kellemetlenségei közé tartoznak.
A pigmentfoltok kezelésére általában kétféle mód áll rendelkezésre: bőrhalványító készítmények alkalmazása és különféle hámlasztások, peelingek. Mivel ezek az eljárások kisebb-nagyobb erősségű vegyi anyagok használatát feltételezik, ezért alkalmazásukat csak a szoptatási időszak után szabad megkezdeni! Fontos tudni, hogy ahiperpigmentáció elleni harc általában hosszú folyamat és csupán kitartó kezeléssel érhető el a kívánt eredmény.
Napsugárzás hatására a pigmentfoltok hangsúlyosabbá válnak, ezért kerülendő a terhesség alatti túlzott napozás.  Minden esetben (már ha csak napsütésben kilépsz az utcára) célszerű széles spektrumú, magas faktorszámú és nagy hatásfokú napvédő készítményt alkalmazni!

Tipp: a sötét foltok halványítására használj magas C-vitamin tartalmú hidratáló krémet.

Hajfestés és hajápolás a terhesség alatt

A várandósság előrehaladtával a haj általában megerősödik és fényesebbé válik - legalábbis a természetes és nem festett haj esetében lehetnek szembetűnőek ezek a pozitív változások. Az első trimeszterben végbemenő hormonális változások azonban nem mindig hatnak kedvezően a hajkoronára, és a faggyúmirigyek túlzott működésének köszönhetően az hamar zsírossá válik és lelapulhat. Ennek kezelésére válassz mindennapi használatra alkalmas, kímélő sampont és a balzsamot is csak a hajvégekre használd (amennyiben egyáltalán szükségét érzed).


A terhesség alatti hajfestés kérdése a mai napig megosztja a kismamákat - egyesek teljes mértékben kerülik, míg mások semmilyen indokot nem tudnak felhozni ellene. Sokan úgy tartják, hogy a hajfestékekben található vegyi anyagok a fejbőrön keresztül könnyen felszívódhatnak, és káros hatással lehetnek a babára. Ebben van némi igazság, azonban a napjainkban használt hajfestékek már sokkal kíméletesebbek mint amit elődeink használtak, a felszívódott mennyiség pedig már szinte jelentéktelen a magzatra nézve. A terhesség alatti hajfestés veszélye inkább a belélegzett gázokban rejlik, amely a színezési procedúra alatt keletkezik. Ennek elkerülése érdekében mindenképpen nyitott, vagy legalábbis jól szellőző helyiségben történjen a festés!

Tipp: a várandósság ideje alatt használj színezőt vagy természetes alapanyagú hajfestékeket, illetve választhatod a melírozást is (így a festék nem érintkezik közvetlenül a fejbőrrel).

Száraz bőr / pattanások

A hormonváltozásoknak köszönhetően jellemző tünete lehet a terhességnek a bőr kiszáradása is (főleg a has tájékán), mivel a zsírtelrmelődés általában csökken ebben az időszakban. Az érzékeny bőr sok esetben viszket, könnyen berepedezik és ez az állapot sajnos kedvez a ráncok idő előtti kialakulásának is. A kellemetlenségek megelőzése érdekében már a terhesség kezdetén kezdj el gazdagabb hidratáló krémet kenni az arcbőrödre, és a fürdések után minden esetben használj tápláló testápolót.
Tipp: a fürdővízbe öntött pár csepp olaj - pld. olíva vagy mandula - igen hasznos lehet a bőr hidratálása szempontjából
A pattanások megjelenése és a zsíros bőr szintén nem ritka a várandósság időszakában, mivel a magas progeszteronszintnek köszönhetően fokozódhat a faggyúmirigyek termelése. Ebben az esetben a legfontosabb a bőr folyamatos tisztán tartása, a bőrtípusnak megfelelő krémek kiválasztása és a mechanikai radírok rendszeres használata.

Tipp: a terhesség időszakában kerüld el azokat a készítményeket, amelyek összetételében nagy mennyiségű szalicilsav (BHA, beta hydroxy acid) vagy benzol peroxide (benzoyl-peroxide) található.

Sötét karikák a szem alatt

A szem alatti elszíneződések, sötét karikák megjelenése általában gyakoribb az olyan időszakban, amikor a szervezet különféle hormonváltozásokon megy keresztül (mint pld. a terhesség vagy menstruáció). Kialakulásában hatalmas szerepe van hajlamnak, a bőrtípusnak és a hajszálerek állapotának is, ezért végleges eltüntetése legtöbb esetben nem lehetséges.
Hogyan fedheted el vagy legalábbis halványíthatod a szem alatti elszíneződéseket?


● megfelelő árnyalatú és állagú korrektor használatával - a szem alá általában célszerű folyékonyabb állagú, sárgás színű (a bőrszíntől függően esetleg barackos árnyalatú) korrektort használni, hogy megfelelően hidratálva hozza egyensúlyba a kékes/lilás árnyalatot az arc többi részével. Sokan azt tanácsolják, hogy a korrektor legyen picit világosabb az alapozónál, hogy a visszaverődő fény segítségével emelje ki a szemet, míg mások inkább az alapozó színével megegyező korrektort tartják a megfelelőnek - ez részben ízlés dolga, részben pedig a próbálgatások eredménye.

● vitaminokkal és ásványi anyagokkal - a pihentető alvás, a kívül-belül hidratálás, és a megfelelő vitaminok rendszeres pótlása segíthet a szem alatti sötét karikák halványításában. Célszerű olyan krémeket választani, amelyek nagy mennyiségben tartalmaznak K, C és E-vitamint, mivel ezek bizonyulnak a leghatásosabbaknak ebben az esetben. Keringési zavar és vashiány is állhat a lilás elszíneződés hátterében, ezért akár egy teljes körű kivizsgálás is segíthet a problémán.

Tipp: az uborka igazi csodaszer - nedvességkölcsönző hatásának köszönhetően a fáradt és karikás szemek gyorsan felfrissülnek és üdének tűnnek.

Visszerek eltüntetése - lehetséges?

A terhesség alatti visszerek általában a fokozott terhelés következtében alakulnak ki (a várandósság alatt jelentősen megnövekszik a testtömeg), de a hormonális változások, a genetikai hajlam és a fokozott vízvisszatartás is hozzájárul a megjelenéséhez. A terhességi csíkokhoz hasonlóan a már kialakult visszereketházi praktikák segítségével teljesen eltüntetni nem lehet, de rendszeres testmozgással vagy pld. hideg-meleg váltózuhany alkalmazásával többé-kevésbé javítani lehet a láb vénáinak állapotán.
Ebben az esetben is a megelőzés bizonyul a legjobb megoldásnak: kerüld a hosszabb ideig tartó ácsorgást, ne hordj túl magas vagy túl szűk cipőt és ha lehetőséged van, mindig polcold magasabbra a lábaidat, mint a törzsed!
A professzionális eljárások (lézeres kezelés, akupunktúra, magas hatóanyag-tartalmú készítmények stb.) jelentős változást hozhatnak, azonban ezek alkalmazása a várandósság alatt vagy a szoptatás időszakában nem lehetséges. Ezekre nem is minden esetben van szükség, mivel a terhességi visszerek sok esetben a szülést követően (a hormonszintek csökkenésével) látványosan csökkennek. A testsúly egy részének hirtelen elvesztése és hormonszint normalizálódása következtében csökken a nyomás az erekben, így a tágult vénák részlegesen vagy akár teljesen is visszafejlődhetnek.

Tipp: a népi gyógyászat szerint a vadgesztenye (olaj vagy kivonatot tartalmazó krém formájában) hatásos fegyver a visszér ellen, mivel erősíti az érfalakat, növeli annak rugalmasságát, kiváló gyulladáscsökkentő és a szervezet vízvisszatartását is gátolja.


Szerkeszti: kismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

Cikk forrása: csaladivilag.hu
Képek forrása: life.hu; bien.hu

2012. augusztus 19., vasárnap

Kismamaként is csinosan


Teljes extázisban úszol – pozitív lett a terhességi teszt! Aztán lassan visszatérsz a földre és a babaszoba fejben megtervezése után olyan hétköznapi dolgok is eszedbe jutnak, mint például az öltözködés. Most ugyan még semmi külső szemlélőként is észlelhető jele nincs annak, hogy egy új élet növekszik a szíved alatt, de a kilencedik hónap végére már lesz, hiszen ilyen-olyan mértékben mindenki fizikumán alakít az áldott állapot. Az egyik fő szempont új ruhatárad kialakításánál, hogy ne add fel a saját stílusod, próbálj meg azon belül mozogni kismamaként is.

Ásd be magad a szekrénybe!

Kevés olyan szerencsés hölgy van, akinek nem ingadozik a súlya. Ásd csak be magad a szekrénybe – találtál néhány darabot abból az időszakból mikor 5 kilóval több voltál? Remek! Az első pár hónapban ismét felveheted őket.


Vedd számításba, hogy bizonyos szabásvonalú rucik, amik eddig esetleg nem álltak jól, most kifejezetten előnyössé fognak válni számodra: A-vonalú ruhák, blúzok, empire szabású (mell alatt elvágott) ruhák, felsők, és ceruzaszoknyák, valamint bő szabású ingek. A sportosabb külsőért, mely látni engedi pocakod, alacsony derekú nadrágot vegyél testre feszülő pólóval. A sztreccs csizmanadrágok rendkívül csinosak, ha bő, könnyed felsővel viseled őket.

Ne félj domborulataid kihangsúlyozásától!

A mai trendek szerint már nem kell elrejteni a domborodó pocakot, dúsabbá vált kebleket. Pont ellenkezőleg, nyugodtan meg lehet őket mutatni, hiszen a kismama is nő, aki ráadásul élete egyik legfantasztikusabb időszakát éli át (még ha néha nem is érzi így).

Egy kis villantás belefér

Nagyszerű virgácsokkal áldott meg az ég? Nem kell elrejtened őket a világ elől csak azért, mert babát vársz. Viselj csak nyugodtan minit! A kezeid szépen kidolgozottak? Válassz ujjatlan felsőket, ruhákat. Büszke vagy „új” kebleidre, gyönyörű dekoltázsodra, bátran viselj mélyebben kivágott felsőket. Úgy véled dögösek a vállaid és a nyakad? Akkor ne félj a bateau ujjtól! A pocak megmutatása teljes valójában? Nos, ezt döntse el mindenki saját maga, mennyire vállalja be.

Színek

Ha tetőtől talpig ugyanabban a színben pompázunk, akkor a „nagyon egyben van” hatást érhetjük el. Ám a túlzások elkerülése végett vigyünk csipetnyi egyéb színt is a megjelenésünkbe, egy sállal, kiegészítővel, cipővel.



Öltözködj rétegesen

Ám ne ess túlzásokba, a túl sok rétegtől sokkal inkább egy pufi fókára fogsz emlékeztetni, mintsem egy csini csajra, aki történetesen babát vár. A terhesség alatt az anyagcsere 20%-kal felgyorsul, ami azt jelenti, hogy mikor mindenki fázik, te panaszkodhatsz a melegre. Ha rétegesen öltözködsz, akkor könnyebben közös nevezőre tudsz jutni a környezeteddel, egyszerűen csak le kell vedd magadról a pulóvered.

Cipellők

Mintha szorítana a kedvenc cipőd? Könnyen megeshet, sok kismama lába egy fél vagy akár egy egész számmal is nagyobbá válhat (és az is megeshet, hogy sose nyeri vissza az eredeti méretet).

A vizesedés csak az egyik ok. Az ízületek – beleértve a lábfejben lévőket is – kinyúlnak a relaxin nevű hormon hatására, ami abban játszik szerepet, hogy a szüléskor a csípő majd a kellő mértékben ki tudjon tágulni. A csípőddel együtt pedig a lábfejeid is nagyobbá válnak.

Sőt mi több, ahogy a relaxin hatására az ízületeid egyre lazábbá válnak, az egyensúlyérzéked is gyengül. Reméljük, mondanunk se kell, hogy jobb, ha egy ideig inkább hanyagolod a tűsarkakon egyensúlyozást. Válassz lapossarkú cipőket, melyek széles, biztonságos sarokkal vannak ellátva. Továbbá szerezz be cipőkanalat is, hidd el a kilencedik hónap táján már nem akarsz lehajolgatni a cipők felvételéhez.

Kiegészítők

Kiegészítőkkel igazán izgalmassá teheted a külsőd. Egy alap ruhadarabot, mint például egy fekete ruhát egészen mássá varázsolhatsz magadon mondjuk egy feltűnő nyaklánccal, vagy egy selyem sállal. És még valami: a kiegészítők akár még évek múlva is viselhetők.

Íme néhány ötlet:

- Egy élénk, mondjuk türkiz színű karkötő vagy nyaklánc kiválóan feldobja még a legszürkébb öltözetet is.
- Egy színes, mintás cipő a hozzáillő táskával szintén tuti befutó.
- Dobd fel az öltözeted egy színes sállal, vagy egy, a vállaidra vetett pulóverrel.

Az alsóneműkre is figyelj oda

Ne próbáld belepasszírozni magad a terhesség előtti bugyijaidba, melltartóidba – nem fog menni. Ha mégis sikerül, kényelmetlenül bevágó alsóneműben fogsz feszengeni.

Készülj fel rá, hogy kebleid akár három kosármérettel is megnagyobbodhatnak, a legjobb, ha speciális kismama melltartókat szerzel be, bugyiból pedig 1-2 számmal nagyobbakat vegyél. Attól még, hogy babát vársz lehet szexi az alsóneműd, csak most éppen a szokásosnál nagyobb méretekből kell válogatnod.


Egy kis kényeztetés

A legtöbben nem tehetjük meg, hogy egy egész szuperebbnél szuperebb darabokból álló kismama ruhatárral várjuk csemeténk érkezését. Valljuk be, azért az ember lánya ilyenkor is szereti vonzónak érezni magát. Ezért aztán ne sajnáljuk a pénzt egy-két csinosabb darabra, és amikor csak lehet, viseljük is őket. Mi kitűnően fogjuk érezni magunkat, aki meg azt nézi, hogy már megint ez a ruci van rajtunk, nos, az már legyen az ő baja!

Szerkesztikismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

Képek forrása: kismama-viselet.hu
Cikk forrása: anyuci.hu

2012. augusztus 17., péntek

Elsőszülött!

Babaváró Blogunk azzal a céllal jött létre, hogy hétről-hétre hasznos és érdekes tippeket, tanácsokat, praktikákat, cikkeket, tapasztalatokat osszunk meg leendő Anyukákkal, kismamákkal, kezdő és gyakorlott szülőkkel a várandósság, születés és anyaság témakörében.



Szerkesztikismama-viselet.hu Ruházati webáruház mamáknak és babáknak

Kép forrása: http://www.everythingbaby.com.au/